Saksı Orkide Bakımı

Her çiçek ve bitkinin ayrı bakım talimatları bulunmaktadır. Bu kullanım talimatlarına dikkat ettiğiniz sürece çiçek ve bitkiler çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı yaşam süreleri olacaktır. Zarif ve değerli çiçeklerin başında Orkideler geliyor.

Peki, Saksı Orkidenin bakımı nasıl olmalı?
Öncelikle, güzel ve uzun ömürlü çiçekler için orkidelerin gece ve gündüz arasında ortalama 6 ile 8 derece bir ısı farkına ihtiyaçları vardır. Cinsine göre biraz değişmekle beraber, gündüz:20-25, gece:16-17 derece idealdir. Bu ilk süreci tamamladıktan sonra ışık, sulama, nem ve havalandırma konularında aşağıdaki talimatlara uyduğunuz sürece uzun soluklu Orkidenizin keyfine varabilirsiniz.

Orkide Çiçek

Orkide Çiçek

 

IŞIK: Birçok çiçek gibi Orkide içinde direkt güneş almayan, bol ışıklı, aydınlık bir yer gerekmektedir. Sabah veya akşam güneş alan bir pencerenin yakını idealdir. Pencerede bulunan perde ışığı yeteri kadar filtre edecektir. Kış aylarında yapay ışık kullanılabilir. Florosan lambanın ışığı yeterli olacaktır. Yapay ışık kullanmayı düşünüyorsanız direkt bitkiye değil de, başka bir yerden bitkinin üzerine yansıyabilecek şekilde yerleştirmek gerekir. Bitkinin günde 12-14 saat ışık alması çiçek yapımını hızlandırır.

Yapraklar ışık açısından iyi bir göstergedir. Koyu yeşil, yumuşak yapraklar bitkinin az ışık aldığını, cinsine göre sarımsı-yeşil veya kızarmış yapraklar ışığın fazla geldiğini gösterir. Yeterli ışık alan orkidenin yaprakları açık, canlı bir yeşil olur.
Orkideler yandan değil, tepeden gelen ışıktan daha çok hoşlanırlar.

SULAMA: Musluk suyu kireç ve klor taşıdığı için sprey veya sulama suyu olarak kesinlikle uygun değildir. Yağmur suyu veya şişe suyu kullanılmalı, su oda sıcaklığında olmalıdır. Saf su gerekli mineralleri taşımadığı için kullanılmaz. Çoğu cinslerde iki sulama arasında üst toprağın hafif kuruması beklenir. Toprağın tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Toprak ıslak değil, nemli olmalıdır. Yaprak ve çiçek ıslatılmadan sulanır. Saksı tabağında su biriktirilmemelidir. Sulama daima sabahları yapılmalıdır. Akşam sulamalarında bitki kurumaya fırsat bulamaz ve hastalanır.

NEM: Yüksek nem oranı şarttır. Bir sprey yardımı ile yapraklarına her sabah ılık su püskürtülmelidir.
Orkideler aşırı sıcak, kuru ve havasız ortamları sevmez. Kış aylarında bile havadar mekan ister. Ancak hava cereyanından korumak şarttır. Bulunduğu ortamda bitkiye direk rüzgar gelmeyecek şekilde her gün havalandırılmalıdır. Cam açılamadığı zaman vantilatör çalıştırılması da gerekli sirkülâsyonu sağlayacaktır. Bitkiler ilkbahar sonlarında korkmadan dışarı çıkarılabilir. Orkideler bundan hoşlanır ve sağlıklı gelişir. Balkon veya bahçenin rüzgardan korunaklı, gölge bir yerinde havalar soğuyana kadar tutulabilir. Güneş yaprakları yakabileceğinden gölge şarttır. Gölge yoksa koyu renk bir tül veya şemsiye ile de korunabilir.

Orkideler çiçeksiz iken de dikkatle sulanıp bakılmalıdır. Orkidelerin çiçekleri geçtikten hemen sonra sapları 2-3 boğum üzerinden kesilir ve sulama talimatına uyularak bakımına devam edilmelidir.

83 responses to this post.

 1. Posted by erdinç on Haziran 29, 2009 at 6:17 pm

  orkidelere su verirken saksı tabağından mı toprağından mı verilmeli? ayrıca , yaprağından birisi koparsa ne yapılmalı ve neden olabilir? bilgi verirseniz memnun olurum. sitenizi beğendim. teşekkürler.

 2. ben yeni aldım ve çooook mutluyuz

 3. Posted by mine özcan on Aralık 23, 2009 at 7:32 pm

  benim de orkidem var ama çiçeklerini döktükten sonra yaprakları çok cansız kaldı. Hatta çiçeklerini döken sapı sarardı. Galiba suyunu fazla vermişim. Ama şimdi uzun süre sulamıyorum kurumasını bekliyorum toprağın. sizin önereceğiniz bişey varsa eğer yazarsanız…

 4. Posted by burcu on Ocak 19, 2010 at 5:46 pm

  bende orkide aldım nasıl suluycağımı bilmiyorum
  saksısında kabın büyüklüğünün yarısı kadar su var.
  haftada bir suyunu değiştiriyorum ama doğrumu yapıyorum bilmiyorum. yaprakları düşüyor tek tek lütfen yardım ederseniz sevinirim :)))

 5. Posted by sinan on Ocak 20, 2010 at 7:44 pm

  benım ıkı adet orkıdem var nezaman saksısını degıstırmem lazım uretmek naısl yapılır

 6. Posted by baba on Ocak 24, 2010 at 7:35 pm

  mine hanım size kendi bilgilerimi aktarıorum benim orkidemde öle olmuştu çok üzülmüştüm kadın doğum kontröl hapı verdim şimdi çok güzel orkidem filizlendi.(veterinere gidin)

 7. Posted by apo on Ocak 24, 2010 at 7:36 pm

  ya benim orkidemde öle oldu gidin çiçekçiden vitamin alın hemen canlanıo…

 8. Posted by SEMA on Ocak 28, 2010 at 12:03 pm

  merhaba, benimde orkide min çiçekleri döküldükten sonra sapı kurumaya başladı ben de dibine iki parmak kala kestim. şimdi yaprakları da ayrılıp kurumaya başladı. şimdi ne yapmam gerekiyor tekrar çiçek açması için. teşekkürler

 9. Posted by deniz on Ocak 29, 2010 at 7:56 pm

  Merhaba;
  Yaklaşık 1,5 senedir orkide yetiştiriyorum.Orkidemin çiçekleri döküldükten sonra bi daha açmadı.Sapları kuruduğu için kesmem sölendi . yakın bi zamandada almış olduğum yapı marketteki çalışan toprağını değiştirmemi söledi bende bi umut onuda yaptım fakat orkidemin alttan yaprakları sarırıp düşmeye başladı ,lütfen bana ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorumm.

 10. Posted by FUNDA on Şubat 3, 2010 at 12:48 pm

  orkıdemın cıceklerı dokuldukten sonra 2 bogumundan kestım
  gayet saglıklı yaprakları var dı ama suanda enalt yapragı sararmaya basladı aynı zamanda kesılen dallarıda sararmaya basladı vıtamın aldım ama uzerınde sararn bıtkılere kullanmayınız yazdıgı ıcınde veremıyorum ne yapmam lazım

 11. Posted by burcu on Şubat 28, 2010 at 6:34 pm

  Orkideleri nasıl çoğaltabiliriz? Benim de var ama arttırmak istiyorum.. :)

 12. Posted by İPEK on Mart 18, 2010 at 10:17 am

  merhaba
  orkıdem ılk alındıgında gayet buyuk ve cok yapraklıydı ama suan çıçeklerınden dıp kısımda olan bırı soldu ve
  yesıl yaparaklarından ıkı tanesıde sarardı ve bende kopardım …cok uzuluyorum cıcegıme ne oluo bılgısı olan var mı acaba???

 13. Evet cok sulamak iyi degil .Haftada 1 kez sulayın, saksının dibine tabak koyun. Klorlu su her türlü bitkiye zararlıdır. Bu yüzden musluk suyundan suluyorsanız, suyu en az 1 gün kloru uçması için dinlendirmelisiniz. Kesinlikle çiçeklerine su püskürtmeyin.

 14. Posted by efe on Mayıs 29, 2010 at 8:00 pm

  bizim çiçeğin dalı taşıma esnasında kırıldı, dipten kestik. 9 aydır saksının dibinde iki koca yaprak bekliyor. yazında açmazsa balkondan fırlatacağım.

 15. Posted by ılgın on Temmuz 2, 2010 at 1:37 pm

  ben de orkıde alıcam umarım bır sorun olmaz bakmam konusunda :(

 16. Posted by aslı on Temmuz 7, 2010 at 8:46 pm

  meralar.orkideniz şuan bir nevi hastalık durumunda.nem oranının yükselmesi lazım.en iyi çözüm.evde duş yapılan banyoya almanızı öneririm.ve haftada bir 2 bardak suyla sulamanız gerekmektedir.yakın zamanda iyileştiğini görüceksiniz

 17. Posted by ezgi on Ağustos 3, 2010 at 11:01 am

  merhaba,benim orkidemin sapları kurudu güneşte unutup tatile çıktım geldiğimde sapsarı olmuşlardı şimdi ne yapmam gerekiyor. yaprakları koyu yeşil ve çok canlı gözüküyor yapraklarında sorun yok.teşekkür ederim

 18. Posted by heidineydi on Ağustos 18, 2010 at 6:32 pm

  slm: orkidem bana hediye geldi ama tomurcukları tek tek düşüyor ne yapmalıyım saksısını, mı deyiştirsem acaba lütfen bana yardımcı olurmusunuz birde hangi ayda saksı deyişimi oluyor orkide şu anda mutfakta duruyor sizce yeri uygunmudur teşekkür ederim by

 19. Posted by heidineydi on Ağustos 18, 2010 at 6:51 pm

  mrb: bana orkidem hediye geldi üzerinde tomurcukları ve açmış çiçekleri vardı tomurcuklar düştü çiçekleri duruyor ne yapmam lazım saksısını deyişsem olurmu acaba rica etsem yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

 20. Posted by TUĞBA KAYAKENT on Ağustos 25, 2010 at 10:33 am

  yeni evliyim eşim hediye almış cok tatlı bı orkıdem var suan cok guzel yorumlarınızı okudum umarım ona ıyı bakarım soldurmam tavsıyesı olan varmı …:)

 21. Posted by sema şimşek on Eylül 4, 2010 at 12:08 pm

  benimde bir orkidem var haftada bir suluyorum cama yakın yerde ve hava alıyor yaprakları döküldükten sonra sap sarardı ne yapmam lazım acaba ve ne zaman cıcek acar

 22. Posted by hülya on Eylül 18, 2010 at 8:55 pm

  merhaba ben de geçen yıl ağustos ayında iki tane orkide aldım.bir iki ay sonra çiçekleri soldu döküldü sapları kurudu kestik.şimdi birinin gayet çok ve yeşil yaprakları var.diğeri yapraklarını döktü ama şimdi yeniden küçük yaprağı çıkıyor.fakat sap kurudu gitti.şimdi cevap almak istediğim sorum şu: tekrar bir sap çıkar mı?çıkarsa ne kadar sürede çıkar ve ne yapmalıyım.çiçeklerimin ölmesini istemiyorum.lütfen yardım edin.teşekkürler

 23. Posted by oguz on Ekim 14, 2010 at 11:48 pm

  topragını degıstırırken normal toprak koymaman gerekli çünkü çürümüş yapraklar içeren bakteri içeren toprakta yetişiyo bu bitki çürükçül yani

 24. Posted by ahmet on Kasım 26, 2010 at 8:35 pm

  bizim orkidemiz vardı ve onun ucuna sert bir cisim isabet etti ucu koptu ne yapmamız gerekiyor?

 25. Orkideleri direkt güneşe maruz bırakmamak ve tabağında su kalmamasına özen göstermek gerekiyor.

 26. Posted by hakan on Ocak 9, 2011 at 2:38 pm

  merhaba…

  Haziran ayında bir 3 dalı olan bir orkide aldım.. Buradaki tavsiyelerinize göre bakımını yaptım. Aldığım günden beri dallarından birindeki çiçek hiç düşmedi ve son bir aydırda yeni çiçekler verdi. mevcut dalların üst kısımlarındanda yeni dallar çıktı ve onlarda filizlendi yakında yeni çiçeklerde çıkacak. Ocak ayının artasındayız bu durum normalmı..

 27. orkide çiçeğinin gelişimi için önüne ayna konulmasını tavsiye ettiler. bize bu konuda bilgi verir misiniz ?
  teşekkürler…

 28. Posted by Bünyamin Aydın on Ocak 13, 2011 at 12:48 am

  iki tane orkidem vardı ,çiçekleri döküldü şimde ne yapmalıyım,NERESİNDEN budamalıyım

 29. Posted by Bünyamin Aydın on Ocak 13, 2011 at 12:54 am

  bende orkide aldım nasıl suluycağımı bilmiyorum
  saksısında kabın büyüklüğünün yarısı kadar su var.
  haftada bir suyunu değiştiriyorum ama doğrumu yapıyorum bilmiyorum. yaprakları düşüyor tek tek lütfen yardım ederseniz sevinirim

 30. Posted by Bünyamin Aydın on Ocak 13, 2011 at 12:58 am

  bende orkide aldım nasıl suluycağımı bilmiyorum
  saksısında kabın büyüklüğünün yarısı kadar su var.
  bittikce kabın yarısı kadar dolduruyorum.Şimdi çiçekleri bitti,nasıl budamam gerekiyor,saksısını büyüteyimmi,yardım ederseniz sevinirim ))

 31. Posted by Erdoğan on Ocak 20, 2011 at 12:53 pm

  Birazda üretim ve çoğaltma hakkında bilgilendirmenizi rica edeceğim.

  saygılarımla

 32. Posted by mana on Ocak 20, 2011 at 10:18 pm

  saksi icindeki orkideyi fazla sulamaktan korkuyorsaniz olcu cam cay bardagi soguk olmayacak ilik vede musluk suyu olmayacak

 33. Posted by deniz on Ocak 26, 2011 at 3:08 pm

  orkidemin önce çiçekleri soldu sonra dalı kurudu kuruyan dalı sonundan kestik acaba yine bir dal uzarmı çiçek açarmı yaprakların durumu oldukça iyi

 34. Posted by Fatma on Şubat 3, 2011 at 11:07 pm

  bu siteye binbir umut ile girdim ama orkidem için çok az bilgi edinebilidim oysa ki hem sorunlara çare bulmak ve hem de nasıl çoğalır konusunda bilgi edinmeyi çok istiyorum

 35. Posted by vesile fidangül on Şubat 4, 2011 at 9:12 pm

  orkidemi yeni aldım bordo renginde her türlü bilgiye ihtiyacım var

 36. Posted by sevinç baykara on Şubat 26, 2011 at 2:18 am

  merhaba sizde çok güzel bir orkide aldım öncelikle teşekkür ederim ancak saksının içinde orkide kökü ile beraber oynuyor sabit deği sanki ve çubugu var destekleyici ancak çubuk saglam durmadıgı için toprakta orkideyi de düzgün bir şekilde tutamıyor ne yapmamı tavsiye edersiniz ölmesini istemiyorum :((

 37. Posted by zeynep kürşat on Mart 14, 2011 at 12:39 pm

  çiçeklerinin tamamı döküldükten sonra alttan 3.boğumun üzerinden (3cm kadar)kestim yeni filiz verdi vitamininide 15 günde veriyorum tavsiye ederim

 38. Posted by seda on Mart 17, 2011 at 2:15 am

  mrb 1 ay önce orkide aldık.cok cicekli ve tomurcukları vardı. ama yapraklarında ve cıceklerın uzeınde küf vardı.havası kuru bir yerde yasıyoruz dikkat ettim haftada bir su verin yazıyordu kagıtta ama ben 2 3gunde bir verdim ama fazla vermedim suyu.nem olsun dıye de yapraklarına aksam su püskürtüm.tomurcuklar kurumaya basladı ve hepsi döküldü sonra cicekleri döküldü.ama digerinin cicekleri duruyor tek taraflı dokulme oldu.köküne baktım sapı fasülyenin kurumus hali gibi olmus ama üst tarafı iyi gözüküyor ne yapmalıyım kökünden mi kesilmeli üstten mi kesilmeli yani o sap yasarmı daha cürüyüp gidecek mi kesmem gerekiorsa nasıl kesılmeli yardımcı olursanız sevınırım

 39. Posted by sinanözütemiz on Mart 26, 2011 at 2:12 am

  benimde 2 tane orkidem var avrupadan hediye geldi çok güzeldi ama saksı küçüktü saksıyı değiştirin dediler toprağınıda normal çiçek toprağı koyduk genede tek tek çiçekleri dökülüyor birde saksının şeffaf olması lazım dediler nekadar doğru beni bilgilendirirseniz memnun olurum selamlar

 40. Posted by aysun on Nisan 7, 2011 at 6:15 pm

  Merhaba, orkidemin çiçekleri döküldü bende 3. boğumdan kestim ama kalan kısmı sararmaya başladı. Sanırım cok suladım. Saksısınız şeffaf olması mı gerekiyor Köklerinin güneş alması gerek dediler doğrumu? Birde arkadaşım 2 gün önce doğum günümde bana yeni bir orkide hediye etti yapraklarının uçları sivri şekilde kesilmişti. Eski orkidemin yapraklarınıda o şekilde kessem olurmu yapraklar ağır geldiği için kökleri dışarı çıkıyor??

 41. Posted by meryem on Nisan 12, 2011 at 5:36 pm

  benim annem de orkidemin çiçekleri döküldü die sapını dipten kesmiş bu sene hiç açmadı ama birinin yaprakları duruyor ve çok canlı ama diğerine aynı bakımı yapmamıza rağmen onun yaprakları sarımtırak bir renk aldı ne yapmalıyım ? sizce yeniden sap çıkarıp çiçek açarmı acil yazarsanız sevinirim:)

 42. slm ben BELCIKADAN naz evimde 10 tane lila orkidem var lila saksi icinde ince uzun cam vazolar icerisine yerlestirdim ve evimin her kosesi lila orkidelerle canli canli cicek ve yapraklariyla adeta bana gulumsuyorlar nese mutluluk veriyorlar.paylasmak istedim tesekkurler

 43. Posted by incilay on Mayıs 21, 2011 at 11:18 am

  meraba
  benim orkidem 8 aydır var.çiçekleri hiç düşmedi sürekli çiçekli maşallah ama saksısı nasıl olmaşlı içim rahatdeğil.sürekli alttan su veriyorum su koyulu tas içerisinde şuandada çok güzel durumda.Farklı bir tavsiyesi olan vaar mı?

 44. Posted by zehra on Mayıs 24, 2011 at 9:55 pm

  orkidenin saksisi hic degistirilmez aydinlik ve sicak bir ortamda tutun suyunu haftada bir legenin icine su doldurunsaksiyi icine oturtun yarim saat sonra alin cicekleri dokulunce 3uncu gozden dalini kesin baska yerden dal verecektir

 45. Posted by sevim uzuntepe on Mayıs 27, 2011 at 8:07 pm

  orkideler fazla suyu sevmez.sadece köklerinin ıslanmasını ister ,hele saksıdaki su hemen süzülmeli.çiçekler dökülünce 2-3 boğum yukarıya doğru kesilmeli…

 46. Posted by fatma on Temmuz 19, 2011 at 6:05 pm

  merhaba benim orkidem 2 hafta önce hediye geldi çok tatlı çiçek bakımı ile ilgili bilgim yok bu siteyi gördüm yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum nasıl bakılır nasıl sulanır bilmiyorum çiçekçiye gittim 20 günde su ver başka da bişi istemez dedi ama çiçek ilk aldığımda canlıydı birkaç gün içerisinde çiçekleri canlılığını kaybetti üzerindeki tomurcuklar sarardı ve kurudu su verdim ama şuanda da alttan 2 yaprak sarardı ve düştü ne yapmalıyım lütfen yardım edin bu çiçeği çok sevdim

 47. Posted by berna r on Temmuz 22, 2011 at 12:23 pm

  1 ay önce bir orkide hediye edildi. şu an çiçeklerini döküyor. normal mi? bundan sonra ne yapılmalı? teşekkür ederim

 48. Posted by AKSEL on Temmuz 31, 2011 at 7:56 pm

  orkidemi yeni aldım bakım ile ilgil bilgileriniz uygulayacagım ..
  ancak bir sorum var toprak yada sakısı degişikliği yapabilrmiyim yoksa çiçekçiden aldığım gibi bakmalıyım ?

 49. Posted by 444çiçek on Ağustos 13, 2011 at 6:24 pm

  Bitki sağlıklı görünüyorsa mümkün olduğu kadar saksı değiştirilmemelidir. Saksıdan çıkan birkaç kök önemli değildir. Değiştirme yapılacaksa çiçeksiz bir döneme denk getirilir. (Normal toprak kullanılmaz. Bulunabilirse orkide için hazırlanmış özel torf kullanılmalıdır. ( ağaç kabuğu, yaprak çürüntüsü, yosun ve bitkisel kömürden hazırlanmış karışımlardır).
  Uygun torf bulunamazsa bahçe ürünleri satan her yerde bulunabilen hindistan cevizi lifleri kullanılabilir. Yeni saksı eskisinden sadece bir numara büyük olmalıdır.

  Orkideler için hazırlanmış bir sıvı gübre ile yaz aylarında 2, kışın 4 haftada bir beslenir. Aşırı gübreleme faydadan ziyade zarar verir. Önerilere dikkatle uymalıdır.

 50. Posted by 444çiçek on Ağustos 13, 2011 at 6:24 pm

  Orkideler çiçeklerini döktükten sonra dalı asla kurumadan kesilmemelidir. Kurumayan dalın devamından çiçek açmaya devam edebilir. Dal kuruduğu zaman kuruduğu yerden bağ makası ile kesilebilir. Erken çiçek açması için orkide vitamini kullanarak daha çabuk ve verimli çiçek açtırabilirsiniz.

 51. Posted by 444çiçek on Ağustos 13, 2011 at 6:25 pm

  Orkidenizin yapraklarının sararıp dökülmesi durumunda yapılacak pek bir şey kalmamıştır. Genel olarak yaprakları dökülüp sararan orkideler ölmektedir. Fakat köklerinde sararma olmaması durumunda bazı orkideler tekrar yaprak verebilirler. Orkideler çiçeklerini döktükten sonra dalı asla kurumadan kesilmemelidir. Kurumayan dalın devamından çiçek açmaya devam edebilir. Dal kuruduğu zaman kuruduğu yerden bağ makası ile kesilebilir. Erken çiçek açması için orkide vitamini kullanarak daha çabuk ve verimli çiçek açtırabilirsiniz.

  Orkidenizin tomurcuklarının sararıp dökmesinin ana nedeni üşümesidir. Üşümeden kaynaklanmadığını düşüyorsanız diğer salon içi süs bitkilerinde olan başlıca sorun yüksek oranlı klorlu sudur. Klorlu su orkide köklerinin gözeneklerini kapatarak çiçeklere yeterli su gitmesini engeller ve orkidenizin ölmesine neden olur. Orkidelerini su verirken dinlenmiş su yada içme suyu kullanınız.

  Bitkinizi haftada 1 kere özel sulama kabı içerisine saksının yarısına gelecek kadar su doldurduktan sonra takriben 1-2 saat bekletip kabın içerisinde ki tüm suyu boşaltarak orkidenizin gerek duyduğu tüm suyu vermiş olacaksınız. Altında su tabağı olmaz ise vereceğiniz suyu ağaç kabukları çekmeden alta geçecektir. Altında su verirken bir kab olmasına özen gösteriniz.Not: Kap içerisinde asla bayat su bırakmayın. Su kaldığında kökler hava almayacağından orkideniz ölebilir.

 52. Posted by fatma on Ağustos 22, 2011 at 3:02 pm

  benim orkidem çiçeklerini döktükten sonra çubuğunu kestik yeniden filiz çıkardı fakat biz çiçek beklerken oradan yeni yapraklar çıkmaya başladı…şean çubuğun üstünde küçük boylu bir orkidemiz daha oldu ne yapmamızı önerirsiniz.

 53. Posted by Melanie Handke on Ekim 25, 2011 at 12:01 pm

  Orkidemin çiçekleri solmaya başladı..bu konuda yapabileceğim
  bir şey var mI?

 54. Posted by CicekBlogger on Ekim 25, 2011 at 12:56 pm

  Merhaba Melanie, orkidelerin çiçekleri geçtikten hemen sonra sapları 2-3 boğum üzerinden keserek ve sulama talimatına uyarak bakımına devam edebilirsin. Çiçek sapındaki çiçekler solunca, daldaki filizlenme boğumlarından sadece en canlı görünenleri sayarak, en alttan yukarı doğru 3.’sünün üstünden, 1-2 cm yukarıdan keskin ve steril bir bıçakla kesmelisin.

 55. Posted by vildan gel on Aralık 4, 2011 at 11:07 pm

  selam.orkidelerim süper.elimden geleni yapıyorum.ama şu dibinden çıkan püskül gibi dalları napmak lazım.önce çiçek vericek dal zannettim.ama değil.oraya buraya düzensiz uzayan püskül gibi dal.napmak lazım.bilgi verirseniz sevinirim.saygılar

 56. Posted by cerenimo on Aralık 5, 2011 at 10:43 pm

  orkidemin yaprakları yumsadı ve bende kestim..kalan yapraklarında aynı şekilde olmaması için ne tavsiye edersiniz. neden olmuş olabilir??

 57. Posted by Anonim on Aralık 18, 2011 at 1:09 pm

  merhaba ben Sultan binimde orkidem var mutfakta camin onünde duruyor haftada birkere suluyorum iki haftadabir orkidegübresi veriyorum ontane orkidem var hepsicok güzel

 58. Posted by Sultan on Aralık 18, 2011 at 1:20 pm

  merhaba, benimde orkidem var mutfakta camin onünde duruyor haftada birkere suluyorum iki haftadabir orkidegübresi veriyorum ontane orkidem var hepsicok güzel

 59. Posted by aslı aslı on Aralık 25, 2011 at 3:51 am

  merhaba evlilik yıldönümüzde canım eşim bana orkide almış gelmiş,malesef hayatımda ilk defa çiçek bakacağım için şaşkın olmakla birlikte 4. ayın sonunda çiçeğimin içine etmiş bulunmaktayım :( üzülüyorum .. okurudukça ben bir boğum iki boğum kestim ve son üç boğum kaldı onlarda toprağa kadar kurudular yine.yaprakları hala yeşil ama onlar hala kurumadı ve saksım şeffaf içindekilerde yeşil hala.eşimin aldığı yere gittim vitaminide veriyorum 3 haftada bir.ama kel kel salonumun köşesinden bana sırıtıyorlar ööle :) sinirlerim bozuldu.hiçbi değişim yok,çiçeğim ölüyormu.biri bana akıl versin nolur :(

 60. Posted by Canan İSTANBUL on Ocak 4, 2012 at 12:00 pm

  merhabalar, bende orkide aldım çiçekleri solduktan sonra tekrar tomurcuklandı fakat tomurcukları üstünde açmadan solmaya başladı sebebi ne olabilir acaba bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 61. Posted by gulseren on Şubat 15, 2012 at 12:02 pm

  benim orkidem cok iyiydi simdiye kadar topragi cok az kaldi bir de cicek dali kurudu yapraklari cicegi var ama dali kurudu ne yapmaliyim bilmiyorum

 62. Posted by Anonim on Nisan 2, 2012 at 11:50 am

  merhaba benim evim çok güneş görmüyor sadece camın önünde güneş var ama petek camın önünde orkidemi peteğe yakın bırakırsam zarar görürmü

 63. Posted by SEVİM on Nisan 9, 2012 at 1:51 pm

  selam benim orkidem yaklaşık 1 senedir dalsız hayatını devam ettiriyor.Toprağını ve saksısını değiştirdim ama alt yaprağı da sararmaya başlamış ne zaman dalı çıkar çiçek verir bilmiyorum ölmesini istemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

 64. Posted by Anonim on Nisan 30, 2012 at 4:48 pm

  Ben bir orkide almıştım hiç kesmedim baya uzadı 1 m boyu oldu :D

 65. Merhaba.ben cicek isleri ile ugrasiyorum.orkidelir cok var onlarin saksisi siyah bir sorun olurmu? ve yapraklari eski orkidem gibi deyil bir az sari ne yapayim???YARDIM EDIN LUTFEN!!!!!!

 66. merhaba ben de orkide alali 2 hafta oldu gayet guzel bakiyorum ama cicekleri cillenmeye basladi cicegime ne oldugunu bilen var mii :/ ???

 67. Posted by kezban on Haziran 10, 2012 at 7:31 pm

  selam benim beyaz orkidem var dallarında beyaz su damlacıkları oluştu yanında başka bir orkidem vardı yanından ayırdım dallarını sildim ne yapabilirim teşekkürler…

 68. Posted by Anonim on Haziran 18, 2012 at 2:05 pm

  merhaba.benim orkidenin çiçek olan dalı kurudu.çiçek olan kısmından itibaren.bende o kısmını budadım.ama kurumaya devam ediyor dalın tamamı nerdeyse sarardı.o dalı kökünden mi budamlıyım?

 69. Posted by aygül on Haziran 18, 2012 at 2:07 pm

  merhaba.orkidemin çiçek kısmı kurudu çiçekleriyle birlikte.bende dalın kuruyan kısmını budadım.ama dal kurumaya devam ediyor nerdeyse dalın tamamı sararmış durumda.o dalı köküne kadar mı budamam gerekiyor? teşekkür ederim

 70. slm benim orkidem var topragin alt tarafindan yosunlasma baslamis orkideme zarar verirmi yosun yosunu gidermek icin neyapa bilirim topragini saksini yeni deyisterdim neden yosun olmus anlamadim toprak orkide topragi

 71. Posted by fatma on Temmuz 31, 2012 at 10:42 am

  bana erkek arkadaşım orkide aldı beyaz renkli, iki tane dalı var ve üzerinde çok güzel çicekleri var. ancak çalıştığım iş yerinde klima çalışıyo korumaya çalışıyorum ama klimadan etkilenirmi bilemiyorum. sizce ne yapmalıyım. ?

 72. Posted by ilknur on Ağustos 10, 2012 at 2:08 pm

  orkide hediye geldi nasıl bakılıcağını bilmiyorum ve onu canlı tutmak istiyorum?

 73. Posted by Anonim on Ocak 27, 2013 at 12:25 pm

  Benimde orkidem var ama açmıyor

 74. Posted by raşit çakır on Temmuz 2, 2013 at 2:55 pm

  süper yazıymış

 75. Posted by merve on Ağustos 22, 2013 at 8:43 am

  merhaba bende orkide bakmaya yeni başladım güneş alan bir ortamda muhafaza ediyorum haftada bi suyu veriyorum saksı üzerinden fakat yapraklarını döküp dalından sararıp kurumaya başladı bu konuyla ilgili ne yapmamı önerirsiniz.

 76. Ra mazan bayramında hediye geldi saksi altında delik yok haftada bir aynı ölçüde su veriyorum goncalarını dökmeye başladı yapraklar sarariyo yumusuyo ne yapmalıyım henüz vitamin vermedim . Terkoz suyundan olabilirmi bilgi verirseniz sevinirim Tes.ler

 77. Merhaba ; 3 haftadır phalaenopsis cinsi orkidem var.haftada bir daldırma yöntemiyle sulayıp perde arkası esintili aydınlık pencere önüne konumlandırdım.saksım şeffaf ve delikli ancak tüm uğraşmalarım boşa gitti rüzgardan yere düştü kaldırdığımda sağlamdı ancak bir hafta içinde iki dalıda yeşilden kahverengiye döndü bir dalı çiçeklerini tamamen döktü ayrıca hiç yaprak kalmadı kökleride kahverengi bir şekilde saksıdan dışarı çıkmaya başladı sanırım orkidem öldü çok üzgünüm bu arada çiçekçiden sıvı gübre aldım ama sanırım artık çok geç.. yardımcı olur musunuz eğer düzelme şansı yoksa ümitlenmeyeyim teşekkür ederim şimdiden

 78. Posted by Anonim on Eylül 15, 2013 at 9:59 pm

  Mrbb…benimde orkidem var iki tane biri ciceklerini doktu ve tekrar acmadi saplarida kurudu .tekrar acmaz gibi geliyor digeride oyle olacak diye endiseleniyorm…vitamin versem duzelirmi aceba ??

 79. Posted by ezgi on Kasım 22, 2013 at 9:11 pm

  Orkidemin yeni cikardigi dali ucundan kirildi buyumeye devam edermi

 80. Posted by Ayşegül Sarı on Kasım 29, 2013 at 9:39 pm

  Merhaba.. Ben 1 ay önce bir akrabamdan orkide aldım ama onlar orkide nin çiçek açan dalını çiçekleri döküldükten sonra dibine 5cm kala kesmişler ama o kesilen dal kurumuş. Ben ne yapmalıyım orkidem yeniden çiçek açarmı acaba.? Acele cevap yazarsanız çok memnun olurum..Lütfeeeeeeennnn…

 81. Posted by Anonim on Ocak 7, 2014 at 12:13 am

  merhaba.. benim bir orkidem var çiçekleri ve tomurcukları vardı once tomurcukları sarırıp döküldü şimdide çiçekleri dökülüyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim haftada 1 suluyorum..

 82. Posted by Anonim on Şubat 5, 2014 at 10:17 pm

  Benim orkidem vardı çok sağlıklı aldığımızda ise yaprakları çatlaktı bunun için ne yapmamı öneriyorsunuz

 83. Posted by fatma on Mayıs 7, 2014 at 9:03 am

  merhaba erkek arkadaşım hediye olarak orkide aldı yaklaşık 10 gün oldu ve çiçeklerinden bir kaçı sarardı haftada 2 defa sulama yaptım tamamen yaprakları sararacak diye korkuyorum ne yapmam gerekir sizce?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

%d blogcu bunu beğendi: