İLGİNÇ ÇİÇEK İSİMLERİ

İsimler eğlenmek için her zaman güzel bir bahanedir. Yüzde tebessüm bırakan kişi isimleri gibi; duyduğunuzda sizi şaşırtan ve güldüren çiçek isimlerine de sıkça rastlamak mümkün. Orijinal ismi çok asil ve kulağa hoş gelen bir çiçek ismi, halk arasında zamanla, birçok sebepten dolayı komik bir şekle bürünebiliyor. Buyurun size Kirli Hanım ve diğerleri :)

CİVAN PERÇEMİ
Civan Perçemi isminin yanı sıra Yaşlı Adam Biberi, Asker Yarası, Kan Değeri gibi başka ilginç isimlerle de anılan bu çiçek, verimsiz topraklarda bile yıl boyu kolayca yetiştirilir. Küçük olan çiçekleri, papatyaları andıran Civan Perçemi, Mayıs – Ağustos arası açar. Avrupa ve Asya’nın yerel şifalı otudur. Diğer tüm ülkelerde de bu durum kabul görmüştür. Civan Perçemi yaygın olarak yol kenarları boyunca, eski alanlarda, çayırlarda, Doğu’daki meralarda, Amerika ve Kanada’da bulunmaktadır.

Civan Perçemi, soğuk algınlığı, kramplar, ateşlenmeler, böbrek düzensizlikleri ve diş ağrılarına karşı ilaç niteliğindedir. Tahriş olmuş cilt, kanamalar ve kadınların adet dönemini düzene sokmak için kullanılır. Safra akışını uyarıcıdır ve kanı temizler. Çay olarak da kullanılan Civan Perçemi, şiddetli soğuk algınlıkları ve gripler için bire bir. Mide ülserleri, mide krampları ve apseler için de iltihap azaltıcı olarak kullanılan çok iyi bir ilaçtır.

Civan Perçemi

KİRLİ HANIM
Kadınlar alınmasın; üzgünüz, ama çiçeğin ismi böyle :) Latincesi Zinnia olan Zinnia Elegance olarak da anılan olan bu çiçek, doğal olarak Güney Amerika ve Meksika’da yetişir. Tek veya çok yıllık, otsu veya bodur ağaççık formunda 16 türe sahip olan Kirli Hanım Çiçeği; bodur, yarı bodur ve boylu olmak üzere üç grupta incelenir. Ayrıca erken açan, katmerli, iri veya küçük çiçekli çeşitleri de mevcuttur. Çiçek rengi kırmızı, mor, beyaz, sarı, pembe ve turuncu olabiliyor. Ilıman iklim koşullarında Temmuz – Ekim arası çiçekli kalır.

Güneşli yerlerden, hafif killi, zengin humuslu topraklardan hoşlanır. Zinnialar gece soğuklarına karşı çok hassastır. Yaz boyunca sık sık ve bol miktarda su verilmelidir. En öenmli türleri: Doğal olarak Meksika’da yetişen Zinnia Angustifolia ve Zinnia Elegans, doğal olarak Peru’da yetişen Zinnia Pauciflora’dır.

Kirli Hanım

YANAR DÖNER
Asıl adı Sevgi Çiçeği olan Türkiye’ye özgü bu çiçek, halk arasında birçok isimle anılıyor. Yanar Döner dışında halk arasında Gelin Düğmesi, Türbe ya da Kırmızı Peygamber Çiçeği ve Hasırcı Çiçeği olarak da bilinen bu ilginç isimlere sahip çiçek, bir tek Ankara’nın Gölbaşı ilçesi Hacı Hasan Köyü yakınlarında yetişmektedir. Nesli, tarım ilaçları yüzünden yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınca Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınmıştır. İlk kez 1848 yılında Rus bilim adamı Pierre de Tchihatcheff tarafından Ankara, Gölbaşı; Gölbek-Yavrucak arasından toplanmıştır.

Yanar Döner

VAPUR DUMANI
İlham kaynağı herhalde İstanbul’un meşhur vapurlarıdır diye düşünüyoruz :)Ana vatanı Güney ve Orta Amerika olan bu çiçek, ingilizcede Floss Flower olarak geçiyor; anlamı ise ipek püskül çiçeği. Güneşli, sıcak bahçe ve balkonlara uygun bir tür olduğu için tercih ediliyor. Mavimsi, pembemsi, mor ve eflatun renklerinde olabilen Vapur Dumanı, papatyagiller familyasından ve yaklaşık 60 türe sahip. Vapur Dumanı Çiçeği’nin en iyi yetiştiği yerler tam güneş alan yerlerdir ve bu çiçeğin çok fazla suya ihtiyacı vardır. Yaz boyunca susuz bırakılmazsa, gayet güzel dallanır ve çok çiçekli olur.

Vapur Dumanı

KAHKAHA ÇİÇEĞİ
Gündüz Safası, Sahil Kahkahası, Çit Sarmaşığı gibi isimlerle de anılan bu çiçek Çit Sarmaşığıgiller familyasından her zaman yeşil kalan çalıdır. Türkiye’de tabii olarak yetişen Kahkaha Çiçeği, genelde Akdeniz kıyılarında yetişir ve 250’den fazla türü vardır. Çabuk büyüyen bu bitki, yaklaşık 1 metreye kadar uzuyor. Birkaç santim büyüyen çiçekleri, küçük olmasına rağmen İlkbahar sonundan Sonbahar başına kadar uzun süre açık kaldıklarından değerlidir. İnsanlar için de faydalı olan bu bitki, hazmı kolaylaştırıyor.

Kahkaha Çiçeği