Sonbahar Meyveleri

Yaza veda ettiğimiz, soğuk havaların yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı günler başladı! Her yıl olduğu gibi yine bu yıl da kış çok sert geçecek dedikoduları konuşuluyor. Kışa en sağlıklı şekilde hazırlanmanın yolu yine meyvelerden geçiyor. Meyveler mevsimlere göre farklılık gösterebiliyor. Sonbahar mevsiminde bulunduğumuza göre sonbahar meyveleri en çok tüketilen meyveler olacaktır.

Peki içinde bulunduğumuz mevsimde hangi meyvelere daha rahat ulaşabiliriz? İşte sizi kışa en iyi şekilde hazırlayacak sonbahar meyveleri.

Elma: Meyvelerin sultanı olarak bilenen elma, hem C vitamini hem de demir bulundurduğundan bu aylarda en çok tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Kolesterol oranı düşük olduğundan kalbi koruyan elma, düşük şekeri sayesinde şeker hastaları içinde çok faydalıdır.

Elma
Elma

Mandalina: Ilıman iklimlerde yetişen mandalinalar C vitamini açısından çok zengin meyvelerdir. Mandalina, kanı temizlerken, damar sertliği ve felç içinde faydalıdır. Akşam yemeğinden sonra yenilecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenler için çok faydalıdır. Grip içinde en iyi gelen meyvelerden biridir.

Mandalina
Mandalina

İncir: İncir içinde yer fosfor sayesinde kemik ve dişler için çok faydalıdır. İncir çekirdeği içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hücrelerin yenilenmesine faydası bulunuyor. Sindirimi kolaylaştıran incir vücudu bakterilere karşı korur.

İncir
İncir

Nar: Nar, lezzetli bir meyve olmasının yanında adeta bir vitamin deposu. C vitaminin yanında, B1 ve B2 vitaminlerini de barındırıyor. Harareti kesen nar, vücuda enerji verirken yorgunluğu da bitiriyor. Aynı zamanda ağız ve diş etleri içinde çok faydalı.

Nar
Nar

Ayva: A ve B vitaminleri açısından zengin olan Ayva, iri ve sert bir meyvedir. İshali kesmekte faydalı olan ayva mide ve bağırsaklara çok iyi gelir. Kemik gelişimi açısından da çok faydalıdır.

Ayva
Ayva

Portakal: C vitamini değdiğimiz zaman aklımıza gelen ilk meyve portakal olur. Vücudun direncini arttıran portakal, enerji verir ve iyileştirmeyi hızlandırır. Girip, nezle ve soğuk algınlığına iyi gelirken öksürüğü azaltır.

Portakal
Portakal

Sonbahar meyveleri sayesinde bu meyvelerin ne kadar faydalı olduğunu öğrendik. Eşsiz meyvelerden oluşan buketleri için 444çiçek meyve sepeti sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.