Vazoda Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Sevdikleriniz size en güzel jestlerden birini yaptı ve bir buket çiçek gönderdi. Bu çiçekler sizi dünyanın en mutlu insanlarından biri yaptı 🙂 Fakat gelen çiçekler nerede, nasıl saklanmalı ve bakımı nasıl olmalı? İşte bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğümüz bir yazı hazırladık. İşte size vazoda çiçek bakımı için pratik ip uçları.

Vazoda Çiçek

Öncelikle en çok gönderilen çiçeklerden biri olan gül bakımı ile başlıyoruz. Elimize gelen gül buketleri eğer vazosuz geldiyse öncelikli olarak vazoya yerleştiriyoruz. Vazoya yerleştirirken öncelikle yeşillik kısmını vazoya eklememiz gerekiyor. Güllerin saplarını yarım cm çapraz olarak kestikten sonra gülleri tek tek vazonun için yerleştiriyoruz.

Vazoda çiçek bakımı için özellikle dikkat etmemiz gereken konulardan biri vazonun içindeki su miktarı. Su oranı gülleri yükseltecek kadar fazla olmamalı. Az su eklemek de sakıncalı olabilir. Güllerin saplarının su ile temas etmesi gerekiyor. Çiçeklerin daha uzun ömürlü olması adına vazonun içinde yer alan suyun her sabah değiştirilmesi gerekiyor.

Vazonun için temiz bir süngerle temizlerken saplarının yarım cm kesilme işlemi her sabah düzenli olarak tekrarlanmalı. Su tercihi olarak kesinlikle dinlenmiş ve soğuğa yakın bir su seçmeliyiz. Suya aspirin atmak veya çamaşır suyu dökmek gibi kulaktan dolma bilgileri kesinlikle uygulamayın.

Vazoda Gül

Gül dışında krizantem türü ve kasımpatı gibi çiçekler hediye olarak geldiyse yine aynı işlemleri yapmamız gerekiyor. Tek fark ise saplarına kesmek yerine kesinlikle kırmalıyız. Krizantem çiçeklerin ömürleri güllere göre 2 kat daha fazladır.

Vazoda çiçek bakımı için en çok dikkat etmemiz gereken nokta kesinlikle vazonun temizliği. Vazonun temiz ve bakımlı olması kesinlikle çiçeklerin ömrünü uzatıyor.