Amerika’nın İç Savaşı’nın başladığı sıralarda Marie Jarvis isimli bir kadın çeşitli eyaletlerde Anneler Kulübü ismi altında organizasyonlar kurdu. Bu organizsayonların amacı, İç Savaş’ta yaralanan askerlere hangi tarafta savaşıyor olmalarına bakılmazsızın yardım etmek ve onları tedavi etmekti. Marie Jarvis’in 4 oğlu da bu İç Savaş sırasında öldü. Savaş bittikten sonra 1865 yılında Marie Jarvis, Annelerin Kardeşliği Günü adında bir kutlama organize etti. Bu kutlamanın amacı değişik politik görüşlere sahip insanların birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamaktı.

Marie Jarvis 9 Mayıs 1905 tarihinde öldüğünde, kızı Anna annesinin hatırasını onurlandırmaya karar vererek, 12 Mayıs 1907 tarihinde kilisede annesinin anısına bir tören düzenlenmesini sağladı. Tüm yıl boyunca politikacılara ve rahiplere yazdığı mektuplarla bu günün gelenekselleştirilmesi isteğinde bulundu. Nihayet 10 Mayıs 1908 pazar günü kiliselerde Marie Jarvis’i anlatan vaazlar verildi ve aynı yıl mayıs ayının ikinci pazar gününün Amerika’daki tüm eyaletlerde ‘Anneler Günü’ olarak kutlanmasına karar verildi. Artık ‘Anneler Günü’ resmi bir gün olmuştu.

Anneler Günü’nün vazgeçilmez hediyesi, o tarihten beri hep çiçek oldu. Yine de bazı ticari çevreler, bu potansiyeli kullanarak insanoğlu’nun en kutsal duygularını istismar etmek için tüketicileri en pahalı hediyelere yöneltmeyi çabaladılar. Ancak anneler hiçbir zaman aldığı hediyenin değerini düşünmezler, onlar için önemli olan hatırlamış olmaktır. Bu yüzden de hala çiçek Anneler Günü’nde, annelere alınacak ‘en anlamlı hediye’dir.

İletişimin inanılmaz boyutlara ulaştığı, yaşamın baş döndürücü bir hızda sürdüğü günümüzde ticari bir yozlaşma söz konusu olsa bile, yılda bir günün annelerimize ayrılmış olması, onların gerçek değerini hatırlamamız açısından çok önemli. Anneler Günü olmasaydı, hayatın yoğun temposu içinde belki de hiç hatırlamazdık annelerimizi.

444cicek.com, tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlar.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir