Babalarımızla aramızda sihirli bir bağ vardır. Konuşulmayanlar, anlatılmadan hissedilenler ve kopmaz bir sevgi bağı. Görünenden birkaç adım ötesidir baba evlat ilişkisi. Dağ gibi arkamızda duran, bize her zaman güvenen ve gurur duyan, bilgisine güvendiğimiz, umutsuzluğa düştüğümüz anda bizi aydınlatan tecrübeleri ile babalarımız, yılın bir günü değil her günü sevgiyi ve saygıyı hak ediyorlar.

Kaynak: freepik

Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü’nün de köklü bir geçmişi var. 1970’li yıllardan bu yana tüm dünyada ve ülkemizde 80’li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, her yıl haziran ayının üçüncü pazarında kutlanmaktadır.

Babalar Günü için bazı tarihçiler, bu anlamlı günün Antik Roma’da bile kutlamasının yapıldığını belirtiyorlar. Babalar Günü’nün tarihçesi ile ilgili elimizde iki farklı kaynak var. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü’nün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Bu araştırmacılar Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor.

Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.

Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd’u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, Anneler Günü kutlanırken Babalar Günü’nün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış, ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.

Bugün kutladığımız Babalar Günü, ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlanmış. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar Günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınlayarak işi resmiyete döküyor.

Katoliklerin Babalar Günü’ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19’unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar.

Kaynak: freepik

Her ne kadar sadece bir gün ile sınırlandırmak doğru olmasada, bu tip özel günlerde sevdiklerimize duygularımızı daha içten bir şekilde ifade edebilmemiz için fırsattır. Özellikle bizleri dünyaya getiren anne ve babalarımız için her fırsatı değerlendirip onların bizler için değerlerini, sevgimizi ve saygımızı göstermeliyiz diye düşünüyoruz.

Sizler için her türlü fedakarlığı göğüsleyen babalarınıza olan duygularınızı en içten şekilde ifade etmek, saygı ve sevginizi hissettirmek için çiçekler göndererek Babalar Günü’nü kutlayabilirsiniz.

Babalar Günü Çiçekleri

Yılın bir günü de olsa en büyük idolümüz, kahramanımız babalarımızı bu özel günde hatırlamak ve onları mutlu etmek için yapmamız gereken şey çok basit. Kocaman bir öpücük ve onu ne kadar sevdiğimizi anlatan sözcükler. Bu özel günü ve içten sözcüklerinizi çiçekler ile süsleyerek babanızı mutlu edebilirsiniz.

Babalar Günü için çiçek ilk etapta aklınıza gelmemiş olabilir. Ancak, kadın, erkek, yaşlı, genç fark etmeksizin güzel aranje edilmiş bir çiçek herkesi canlılığı, renkleri ve kokusuyla mutlu eder. Üstelik bu çiçeklerden bazılarının üzerine babanızın ismini yazdırarak ya da birlikte çekilen fotoğraflarınızı bastırarak kişiye özel hediye haline getirebilirsiniz.

Peki babaya hangi çiçek gönderilmeli? İşte bu sorunun cevabını konusunda size, biz yardımcı olacağız.

Babalar Günü için size ilk çiçek önerimiz huzur veren lilyumlar ve beyaz güller. Seramik vazo içinde beyaz lilyum ve beyaz güllerin sunumu olan bu özel aranjmanda lilyum ve güllere cipso ve yeşillikler eşlik ediyor.

Babanızı büyüleyici bir çiçek ile mutlu etmek ister misiniz? Cevabınız evet ise Phalaenopsis Orkide tam aradığınız çiçek.

Hem uzun ömürlü hem de şık bir çiçek göndermek istiyorsanız bonsai çeşitlerini düşünebilirsiniz. Kişiye özel hazırlanan saksısı içerisinde sunulan Ficus Bonsai bu anlamlı günün mutlu eden hediyesi olabilir.

Babasının kalbine giden yol midesinden geçenlere Babalar Günü hediyesi olarak çiçek dışında önerilerimiz de var. Lezzetli kekler ve kurabiyeler ile hazırlanan kek ve kurabiye buketleri tam da aradığınız babalar günü hediyesi olabilir.

Dilerseniz kendi mesajınızı oluşturabileceğiniz çikolata kutularını tercih edebilir, babalarınız için lezzetli tercihler yapabilirsiniz.

Babalar Günü için tercih edebileceğiniz tüm çiçek alternatifleri için Babalar Günü çiçekleri kategorisine göz atabilir, babanız için tercih edebileceğiniz lezzetli aranjmanları Kek ve Kurabiye Buketleri içerisinden seçebilirsiniz.