Evinizin önünde geniş bir bahçeniz varsa mis gibi çim kokusunu içinize çekebilme lüksünü ve yemyeşil manzaraya karşı kahve yudumlama keyfini yaşamak için vakit kaybetmeden çim ekmeye ne dersiniz? Bahçeniz yoksa ama terasınızda yeterli alanınız varsa bu zevki terasınızda da yaşayabilirsiniz. Üstelik çim ekme işlemi hiç de göründüğü kadar zor değil. Hatta bakımı için fazla enerji harcamak zorunda da değilsiniz. Birkaç basit detayı göz önünde bulundurarak harika bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Yaz aylarında bahçenize güzellik katacak bahçe çiçekleri için yazımıza göz atabilirsiniz. Çim tohumu haricindeki farklı tohumlar da ilginizi çekiyorsa kadife çiçeği tohumu ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Çim Tohumları Hangi Aylarda Ekilmeli ve Toprak Nasıl Hazırlanmalı?

çim tohumu

Çim tohumu ekmek için en ideal aylar; mart, haziran, temmuz ve ağustos ayları oluyor. Buna karşılık bu aylarda ekim yapabilmek için hava şartlarının da uygunluğu aranıyor. Güneydeki bölgelerde genellikle şubat, mart, nisan, mayıs, eylül, ekim ve kasım aylarında çim tohumu ekimi gerçekleştiriliyor. Çim tohumu ekimine başlamadan önce, “Çim tohumu ekimi yaparken toprak nasıl hazırlanır?” sorusunun cevabını öğrenip buna göre toprağı hazır hale getirmek gerekiyor. Ancak toprak verimli hale getirildiği takdirde çim toprağa güçlü bir şekilde tutunabiliyor. Toprak kumlu ve zayıfsa içine 7 cm kalınlığında hayvan gübresi ilave edebilirsiniz. Böylece çimlerin çok daha gür çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ağır ve killi toprağı ise biraz seyreltmek gerekiyor. Toprak üstündeki atık maddeleri de ekim öncesinde temizlemelisiniz. Çimlerin çıktığında dümdüz ve pürüzsüz bir görüntü vermesi için ekim işlemi öncesinde kürekle toprak seviyesi eşitleniyor. Hatta kusursuz sonuca ulaşmak için temizleme ve eşitleme işlemini birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Çim Tohumu Ekimi Nasıl Yapılmalıdır?

çim ekimi

Ekim için hazır olan toprak tabakasının üstüne her m2’ye yaklaşık 40 gram çim tohumu gelecek şekilde tohumları ekebilirsiniz. Ekme işlemi için makine kullanabilir ya da uygulamayı elinizle yapabilirsiniz. Homojen bir ekim olması için sahanın yarısı enlemesine, diğer yarısı da boylamasına ekiliyor. Ardından tohumların üstüne en fazla 2 cm kalınlığında yanmış ve elenmiş gübre ya da torf kapatılıyor. Silindirle yüzey sıkıştırıldıktan sonra sulama yapılıyor. Ancak tohumların üzerini örtecek bir kapak olarak kullanacağınız torfun tuzlu olmamasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Özellikle bitki besin maddeleriyle desteklenmiş olan torfları tercih edebilirsiniz. “Çim tohumu nasıl yapılır?” sorusunun cevabı olarak ise diğer pek çok bitkiden çok daha kolay bir sulama süreci gerçekleştirildiğinden bahsedilebiliyor. Yaz aylarında genellikle yağmur yağmadığı için akşam saatlerinde sulama işlemini yapabilirsiniz. Ancak kış ayları bol yağışlı geçtiği için sulama yapmanıza gerek kalmıyor.

Çim Tohumu ile ilgili Merak Edilenler

çim tohumları

  • Çim Tohumu Ekiminde Tohum Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Her bir m2’ye yaklaşık 30-40 gram tohum ekebilirsiniz.

  • Çim Tohumu Gübreleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Çimli alanlara; bitkinin yenilenmesi, fotosentezi, rengi, sürgün sıklığı ve kök büyümesi için mutlaka gübreleme yapmak gerekiyor. Yılda iki ya da üç defa; ağır salımlı gübre kullanılabiliyor. Gübreleme işlemi için ise genellikle nisan, mayıs, temmuz ve eylül dönemleri tercih ediliyor.

  • Çim Bitki İşlemi Nasıl Yapılır?

Özellikle yağışlı dönemlerde çimler çok hızlı büyüyor. Bu nedenle yağışlı zamanlarda çimleri haftada iki kez biçmek gerekiyor. Kurak dönemlerde ise iki haftada bir çim biçmek yeterli oluyor.

  • Çim Biçtikten Önce mi Yoksa Sonra mı Sulama Yapılır?

Genellikle çim biçme uygulamasının ardından sulama yapılıyor. Aksi takdirde sulanmış olan çimleri biçmek çok zorlaşıyor.

Siz de evinizde ve bahçenizde bitki yetiştirmeye merak saldıysanız ihtiyaç duyacağınız tohum ve toprak gibi çok sayıda ürünü ciceksepeti.com’da bulabilir ve hemen satın alabilirsiniz.

Kategoriler: Çiçekler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir