Evinizi güzelleştirmek ve odalarınıza canlılık katmak istediğinizde çiçekli ve çiçeksiz bitkiler sizlere yardımcı olur. Birbirinden renkli ve göz alıcı çiçekli bitkilerin enerjisinden ve evinize tazelik kazandıran çiçeksiz bitkilerin duruşunda yararlanabilirsiniz. Evde kolay bitki yetiştirme yöntemleri, daha yeşil bir yaşam alanına sahip olmanıza yardımcı olur.

Kolay Yetişen Bitkilerin Ortak Özellikleri

  • Direkt güneş ışığı yerine aydınlık ve gölge alanları seven çiçekler, ev ortamında kolay bir şekilde büyüyebilir.
  • Çok fazla suya ihtiyaç duymazlar, yaz ve kış aylarında aynı ölçüde su verebilirsiniz.
  • Belirli aralıklarla saksı değişimlerinin yapılması gelişimleri açısından yeterlidir.
  • Çiçeksiz bitkilerinizde toprakların nemli olmasına dikkat edebilirsiniz.

Bakımı En Kolay 5 Bitki

Aşk merdiveni, bakımı oldukça zahmetsiz bir çiçektir. Zarif görünümüyle her ortama kolayca uyum sağlar. Güneş ışığından uzak, ferah mekanlar yerleştirebileceğiniz aşk merdivenine yaz aylarında sabah ve akşamları düzenli olarak su verilmesi önemlidir. Kış aylarında ise çiçeğinizin ihtiyacına göre haftada bir kez sulamanız yeterli olabilir.

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/euonymus-japonicus-aureomarginata-variegated-greenyellow-leaves-1711427407

Büyük güzel yapraklara sahip olan marginata ile salon ve ofislerinize canlılık katabilirsiniz. Oda sıcaklığı yaşaması için çok uygundur fakat hava akımından uzak alanlara yerleştirmeniz gerekir. Saksı değişimini bahar aylarının sıcak günlerinde yapabileceğiniz Margarita, kış aylarında oldukça az miktarda suyu sever.

Soğuğa dayanıklı yapısıyla bakımı en kolay bitkiler arasında öne çıkan sukulent, bulduğu ortama kolaylıkla uyum sağlar. Uzun ömürlü yapılarıyla çiçek sevenlerin de sıklıkla tercih ettiği bitki türlerindedir. Işığı bol alan ancak doğrudan güneş görmeyen mekanlara yerleştirebilirsiniz. Farklı türlere sahip olan sukulent çiçeği için türlerine göre bakım yapmanız gerekir. Az toprakla yaşayabilen sukulentlerde küçük saksıları tercih edebilirsiniz.

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/dieffenbachia-flower-home-ornamental-plants-flowerpot-1500380600

Tropikal bir bitki olan difenbahya, ağlayan olarak da bilinir ve bulunduğu ortama kolay uyum sağlayarak çabuk yetişir. Ev ve ofislerinizde tercih edebileceğiniz difenbahya, doğrudan güneşi değil fakat aydınlık ortamları sever. Gevşek yapılı topraklarda hızla gelişebilen difenbahya, aynı ölçülerde sulanmalıdır.

Evde en kolay yetişebilen bitkilerden olan sarmaşık, ofis ve bina içleri için de ideal bir seçimdir. Çok sıcak ve soğuk havalardan hoşlanmayan sarmaşıkların yaz aylarında haftada iki kez sulanması yeterlidir.

Bakımı Kolay Çiçek Açabilen 5 Bitki

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/poinsettia-on-green-background-known-christmas-1445924819

Adı gibi genellikle ocak ayında hayat bulan yılbaşı çiçeği, yıl içerisinde sadece birkaç kez çiçek açar. Oldukça narin bir görünümü olan çiçek, odalarınıza egzotik bir hava katar. Saçaklı kök yapısıyla dar saksılardan hoşlanmaz ve humuslu, lifli toprakları sever.

Büyük yeşil yapraklarıyla hoş bir görünüm sunan barış çiçeği, dört mevsim açan bir bitkidir. Sahip olduğu beyaz çiçekleriyle salonlarınızda tropikal bir görüntü elde edebilirsiniz. Fazla ışığa ve suya ihtiyaç duymayan barış çiçeğini toprağı kurudukça sulamanız yeterlidir.

Kolanşo çiçeği sahip olduğu renk renk minicik çiçekleriyle harika bir görünüm sunar. Bol ışık alan sıcak ortamlarda kullanabileceğiniz çiçeğin sulama işlemini toprak kuruluğuna göre yapabilirsiniz. Küçük saksıları seven kolanşonun saksı değişimini ise sıcak bahar aylarında gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/pink-geranium-212013766

Sardunya, bakımı en kolay çiçek türlerinden biridir. Huzur ve güveni temsil eden sardunyalar, yaz aylarında farklı renklerde açar. Sardunya bakımında kaliteli toprakları ve delikli saksıları tercih etmeniz yeterlidir.

Saksı, Toprak ve Ortam Seçimi

Her bitkinin ihtiyaç duyduğu bakım özellikleri birbirinden farklıdır. Çiçeklerin sahip oldukları yaprak genişlikleri ve kök şekilleri, uygulamanız gereken bakımı etkiler. Orkide gibi saçaklı kökleri bulunan bitkiler, kökleriyle beslendikleri için gün ışığına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle saçaklı köklere sahip olan çiçekleriniz için şeffaf saksıları tercih edebilirsiniz. Kaktüs çeşitleri gibi doğrudan güneş ışığını seven çiçeklerinizi geniş aralıklarla sulayabilirsiniz. Evinizde yetiştirdiğiniz çiçeklerinizin özelliklerine göre oda veya balkonlarınıza çiçeklerinizi yerleştirebilirsiniz. Saksı çiçekleri toprakta bulunan vitamin ve minerallerle beslendiği için toprağın sahip olduğu özellikler önemlidir. Çiçeklerinizin yapılarına göre humuslu, lifli ya da kumlu toprakları tercih edebilirsiniz.

Saksı Çiçekleri ile İlgili Merak Edilenler

1- Saksı Seçiminde Neye Dikkat Edilmeli?

Geniş alanlara yayılan çiçekler için daha geniş saksıların tercih edilmesi gerekir. Kök yapısı fazla derine inmeyen bitkiler yetiştirecekseniz, seçtiğiniz saksı da derin olmamalıdır.

2- Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Saksı değişimi sırasında çiçeğin köklerine zarar vermeden çıkarılarak köklerin tutunduğu fazla toprak parçalarının hassas bir biçimde silkelenmesi yeterlidir. Daha sonra yeni saksıdaki toprağın içerisinde özenle yerleştirilebilir.

3- Bitkilerin Yeri Ne Zaman Değiştirilir?

Bitkiler genel olarak uyum sağladıkları alanda değişiklik yapılmasını sevmez. Ancak ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde, yaşam özelliklerine bağlı olarak yerlerinin değiştirilmesi gerekir.

4- Çiçeğin Sulama Vakti Nasıl Anlaşılır?

Çiçeğinizin sulama zamanının gelip gelmediğini elinizle toprağını kontrol ederek anlayabilirsiniz. Eğer toprak kuruysa sulama yapabilir, nemliyse çiçeğinizi daha sonra sulayabilirsiniz.

İyi birer hediye seçeneği de olan saksı çiçekleri, güzel enerji vererek rahatlamanızda yardımcı olur. Siz de bulunduğunuz ortamlara renk katacak birbirinden farklı çiçekleri inceleyerek, Çiçek Sepeti fırsatlarıyla siparişinizi verebilirsiniz.

Kategoriler: Çiçekler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir