Günümüzün popüler çiçeklerinden olan sukulentler, yaşam alanlarına doğal esintiler kazandırmak için ideal bitkiler arasında yer alıyor. Hediye olarak da sıklıkla tercih edilen sukulentlerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için bazı püf noktalara dikkat edebilirsiniz.Sukulentler için uygun yaşam koşullarını sağladığınızda uzun yıllar boyunca sağlıklı sukulentlere sahip olmanız mümkün.

Sukulentler İçin İdeal Yaşam Ortamı Nedir?

Sukulentlerin gelişim süreçleri toprak yapısına göre farklılık gösterebilir. Ancak dikkat etmeniz gereken en temel nokta, sulama miktarıdır. Çok sık ve bol miktarda sulanan sukulent yapraklarında buruşma ve sararma meydana gelebilir. Yeteri kadar sulanmayan sukulentlerde ise yapraklarda kahverengi lekelenmeler ve kurumalar görülür. Bitkiniz için geçirgen bir toprak tercih ettiyseniz sukulenti bol bol sulamalı ve sulama işlemine su saksının altından akıncaya dek devam etmelisiniz. Geçirgen olmayan topraklar suyu daha fazla tutar. Bu durumda sprey şişeleri ile düzenli olarak sulama yapmanız sukulent için yeterlidir. Sağlıklı büyüyen sukulent yapraklarında pembe ve beyaz lekeler görülür. Bu oldukça doğal bir durumdur. Doğrudan güneş ışığı almayan ortamlar sukulentler için idealdir. Güneş ışığının direkt olarak bitkilerin üzerine vurması sukulentlere zarar verir. Ev ortamında sukulent bakımı yaparken güneş ışığı gelen mekanlara perde çekerek bitkinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Sukulentler İçin İdeal Saksı Tipleri

İdeal bir sukulent saksısının yaprakların rahatlıkla konumlanacağı bir tasarıma sahip olması gerekir. Saksının boyutu sukulent için ne çok küçük ne de çok büyük olmalıdır. Bitki için aşırı dar bir saksı kullanmak, bitkinin yapraklarına zarar verir. Çok geniş bir saksı ise sukulent köklerinin hava almasına neden olarak bitki için sağlıksız bir ortam yaratır. Uygun bir saksı ve toprak seçimi yapıldığında sukulent, ekildikten sonra iki hafta içinde kök salmaya başlar. Kumlu ve geçirgen toprakları tercih ederek sukulent için en verimli ortamı oluşturabilirsiniz. Saksı seçiminizde yaşam alanınızın dekorasyon stilini göz önünde bulundurarak sukulentleri şık dekoratif objeler olarak da değerlendirebilirsiniz. Sukulentler terraryumlarda sergilenmeye uygun bitkilerdir. Mekana hoş bir atmosfer kazandıran terraryumları, yaşam alanınızın stiline göre tasarlayabilirsiniz. Teraryumdaki sukulentler kışın haftada bir sulanabilir. Çok soğuk dönemlerde sulama sıklığını bir aya kadar uzatmak sukulent için uygundur.

Sukulent Çeşitleri Nelerdir?

Sukulentler oldukça farklı türlere sahip bitkilerdir. Bakımı oldukça kolay olan sukulentler ev ortamında rahatlıkla yetiştirilebilir. Haworthia fasciata, zebra ve yılan derisini andıran görünümüyle ev ve ofis ortamında sıklıkla tercih edilir. “Aşkın Gözyaşları” olarak da anılan bu sukulent türü, hediyelik çiçekler arasında da oldukça popüler. Echeveria grubundaki sukulentler, soğuk ortam koşullarında sağlıklı bir şekilde yetişebilir. Çiçek formunda gelişen bu türün çok sayıda seçeneği bulunur. Bunların dışında Crassula, Gasteria, Kalanchoe ve Aeonium gibi türleri de tercih edebilirsiniz. Yaşam alanınızda gökkuşağı esintileri yaratmak için farklı renklerde çiçek açan türlerden ilham alabilirsiniz. Crassula Springtime güzel çiçekler açan bir türdür. Sarı çiçekler açan Graptopetalum da ev ortamında yetiştirilmek üzere iyi bir sukulent seçeneğidir.

Sukulentler İle İlgili Merak Edilenler

1.   Sukulentler Çiçek Açar mı?

Bazı sukulent türleri, keskin yapraklara sahip çiçekler açabilir.

2.   Sukulentlerin Ne Kadar Işık Alması Gerekir?

Sukulentler, bitkilerin üzerine direkt olarak güneş ışığı vurmayacak şekilde ışık almalıdır.

3.   Sukulent Çoğaltma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bitkinin alt yapraklarından kopardığınız parçayı bir gün boyunca suda beklettikten sonra saksıya yerleştirebilirsiniz.

4.   Kesilen Sukulent Gövdesi Değerlendirilebilir mi?

Sukulent gövdesini toprağa ektikten sonra düzenli olarak sularsanız yeni bir sukulentiniz olacaktır.

Yaşam alanınızda birbirinden güzel sukulentlere yer vermek istiyorsanız 444cicek’i ziyaret edebilirsiniz. Beğendiğiniz sukulent çeşitlerine güvenli ödeme seçenekleriyle ulaşabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir