Yaz aylarında bahçe işleriyle ilgilenmek en keyifli aktivitelerin başında geliyor. Bahçesi olmayanlar için de balkonlarını adeta bir çiçek bahçesine çevirme hevesi oluşuyor. Siz de bu yaz balkonunuzda ve bahçenizde rengarenk çiçeklerde neşeli bir ortam yaratmak istiyorsanız güneşi seven çiçekler yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Güneşi seven çiçekler arasında seçim yaparken bakımları ve taşıdıkları özellikler hakkında da yeterince bilgiye sahip olmalısınız. Aynı zamanda “Yazın Çiçek Açan Saksı Bitkileri” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Güneşi Seven Çiçekler

güneş seven çiçekler

Yaz aylarında balkonlarda ya da bahçelerde yetiştirilebilecek çok sayıda güneşi seven çiçek çeşidi bulunuyor. Sıcağa dayanıklılık gösterdiği için tercih sebebi olan bu çiçeklerin bazıları birbirinden farklı özellikler taşıyabiliyor. Kimileri nemli ortamdan hoşlanırken kimileri ise rüzgar ve kuruluk ihtiyacı duyabiliyor. Dolayısıyla fazla güneş alan balkonunuzda ya da bahçenizde yetiştirmek için çiçek seçerken bitkilerin bakımı ile ilgili de detaylı bilgi edinmelisiniz.

Hanımeli

Güzelliğinin yanı sıra kokusuyla da ilgi odağı olan hanımeli; güneşi en çok seven çiçeklerin başında geliyor. Çalı ya da sarmaşık türünde olan bu bitkiler, yalnızca belirli bir olgunluğa eriştikten sonra çiçek açabiliyor. Ayrıca hanımeli çiçeği, yeteri kadar güneş almadığı zaman uzun süre çiçek açmayabiliyor.

Lavanta

Güzel kokusu ve türlü faydalarıyla kozmetikten ev dekorasyonuna kadar çok fazla alanda kullanılan lavanta; bahçelerde eşsiz bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Güneşi bir hayli seven lavantalar; susuzluğa da uzun süre dayanabiliyor. Ancak lavantaların sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmesi için sık sık dallarının budanması gerekiyor.

Kadife Çiçeği

Güneşi seven çiçekler arasında belki de en zahmetsizlerinden olan kadife çiçeği; her ortamda kolayca yetişebiliyor. Kadife çiçeği yetiştirmek için yalnızca sıcak ve güneşli bir ortam gerekiyor. Üstelik bitki; çok fazla sulama da gerektirmiyor. Yine de yeteri miktarda su aldığına dikkat etmelisiniz. Özellikle toprağını daima nemli tutmaya özen göstermelisiniz.

Gazanya

Renkleriyle bahçelerde çok keyifli bir atmosfer yaratan gazanyalar; sıcağa ve susuzluğa oldukça fazla dayanıklı olan bitkiler arasında yer alıyor. Aynı zamanda gazanya; güneşe çok fazla ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle balkonunuz çok güneş alıyorsa hiç düşünmeden gazanya yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca gazanyalar hafif don olaylarına karşı da dayanıklılık gösteriyor.

Gayret Çiçeği

Adından da anlaşıldığı üzere gayret çiçeği; şiddetli güneşe, fazla sıcağa, susuzluğa ve kötü toprağa rağmen her koşulda ve her mevsimde çiçek açmak için gayret gösteriyor. Bu nedenle güneşi seven çiçeklerle bahçenizi veya balkonunuzu donatmak istiyorsanız gayret çiçeklerine mutlaka geniş yer vermelisiniz.

Güneşi Seven Çiçekler ile ilgili Merak Edilenler

güneş seven çiçek

  • Güneşi Seven Çiçekler Ne Zaman Sulanır?

Yaz sıcaklarında, gece ıslaklığı bitkilerde küllenme hastalığına yol açtığı için sulama işlemini sabahları yapmak gerekiyor. Fazla susuz kalmış olan bitkiler ise güneş batarken sulanabiliyor.

  • Güneşi Seven Çiçeklere Bitki Besini Verilir mi?

Bitkilerin yaz sıcaklarına karşı daha dayanıklı olmasını sağlayan faktörlerden bir tanesi de bitki besinleri oluyor. Bu nedenle ilkbahar sonlarına doğru, içerisinde bol miktarda potasyum bulunan bitki besinleri ve özel gübreler veriliyor.

  • Güneşi Seven Çiçekler için Hangi Saksılar Kullanılır?

Bitkinin formuna ve özelliğine göre farklı saksılar kullanılabiliyor. Mümkün olduğunca plastik saksı yerine kalın kenarlı, eski tip toprak saksıları tercih etmek gerekiyor. Bunun yanı sıra saksıların dış yüzeylerine kireçle badana yapmak çok faydalı oluyor. Çünkü beyaz renk ısıyı emmek yerine yansıtıyor.

  • Güneşi Seven Çiçekler Nasıl Yerleştirilir?

Güneşi seven çiçekleri mümkün olduğunca birbirlerine yakın şekilde yerleştirmek gerekiyor. Böylece bitkiler hem saldıkları nem hem de gölgeleri sayesinde birbirlerini aşırı sıcaktan koruyabiliyorlar. Yalnızca yer minesi çiçeği istisna oluyor. Çünkü yer minesi genellikle kuruluk ve rüzgar istiyor.

Siz de güneşi seven çiçeklerle bahçenizde ya da balkonunuzda neşeli bir atmosfer yaratmak istiyor ya da bu güzel çiçekleri sevdiklerinize hediye etmeyi planlıyorsanız ciceksepeti.com’daki birbirinden güzel bitkileri inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü hemen sipariş verebilirsiniz.

Kategoriler: Çiçekler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir