İş yoğunluğundan ve kalabalıktan kaçıp doğanın kalbine kendinizi bırakmak istediğiniz anlarda kaçış noktanız olabilecek, İstanbul’un en güzel botanik bahçelerini sizler için derledik!

İstanbul, yüzyıllardır önemini koruyan, dünyanın en güzel ve özel şehirlerinden biridir. Hal böyle olunca turisti de yerlisi de boldur güzel İstanbul’un. Kalabalıktan ve yeşillik alana hasretten sık sık dem vuran İstanbullular için her an kaçabilecekleri en güzel botanik bahçelerini araştırdık. İşte karşınızda İstanbul botanik parkları!

1 – Kaynarca Botanik Parkı

Kaynarca Botanik Parkı
Görsel Kaynak: Grupanya

Ziyaretçilerinin sessiz ve huzurlu bir mekan olarak tanımladığı Kaynarca Botanik Parkı, doğayla iç içe olmak isteyen misafirlerini bekliyor. Keşfedilmeyi bekleyen bir huzur durağı olan bu parkta bulunan cafede de mutlu bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.

Adres: Kaynarca, Kaynarca Parkı, 34890 Pendik/İstanbul

2 – Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Mesire Adası

Görsel Kaynak: Lider org

Hem Ataşehir’de hem de Ümraniye’de girişi bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi,  birbirinden farklı bitki türlerini bir arada görülebileceğiniz ve ücretsiz ziyaretçi kabul eden bir mekandır. Otobanın ortasında doğadan bir hazine olan bu mekan aynı zamanda araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir.

Yorgun geçen bir haftanın ardından ya da plaza camları arasında geçen günlerin acısını çıkarmak için gündelik hayatınızdan sıyrılabileceğiniz bir yaşam alanı arıyorsanız, tüm telaşlarınızdan arınacağınız ya da kahvaltı yaparak doğayı kucaklayacağınız mekan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olabilir.

Adres: Çamlık, 34758 Ataşehir/Ümraniye/İstanbul

3 – Bakırköy Botanik Bahçesi

Bakırköy Botanik Bahçesi
Görsel Kaynak: Uzungöl

96.000 metrekarelik bir alana kurulan Bakırköy Botanik Bahçesi ziyaretçilerini giriş ücreti olmadan karşılamaktadır. 11 adet tematik park ve yüzlerce farklı tür ağacın bulunduğu bu bahçede doğanın huzurunu en derinlerinizde hissedebilir, çimenlere yayılarak enerji depolayabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı yapılabilen botanik parklardan biri olan bu alanda gğzne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Adres: Osmaniye, İncirli Kavsağı D-100 Yanyolu, 34146 Bakırköy/İstanbul

4 – Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi
Görsel Kaynak: Gezilmesi gerekenyerler

14 dönümlük arazi içerisinde Türkiye’nin ilk tıbbi bitki bahçesi olarak kurulan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi bünyesinde 700’ü aşkın bitkiyi barındırır. Ücretsiz ziyaret edebileceğiniz bu parkta, bitki üzerindeki etiketleri okutarak sesli ve yazılı olarak bilgi edinebilirsiniz.

Bu bahçenin başka bahçelerden bir de farkı buluyor. Eğer isterseniz gönüllü olarak burada görev alabiliyor ve toprağın mucizesine daha yakından tanık olabiliyorsunuz. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi içerisinde yabancı otları temizleme, fide dikme, sulama, bitki yerlerini değiştirme, fidanlık temizleme, kümes hayvanlarına ve barınakları bakımı gibi görevlerde yer alabilirsiniz.

Adres: Merkezefendi, Yeniçiftlik yolu No:1, 34015 Zeytinburnu/İstanbul

5 – Atatürk Arboretumu

ataturk arboretumu
Görsel Kaynak: Biz evde yokuz

Doğaseverlerin inceleme yapabilmesi amacıyla açık bir canlı laboratuar olarak hizmet veren Atatürk Arboretumu Türkiye’deki iki arboretumdan biridir. İstanbul’un en büyük botanik bahçesi olup 296 hektarlık bir alana kurulmuş olan Atatürk Arboretumu içerisinde dünyanın dört bir yanında yetişen 1500’den fazla bitki türünün yanı sıra, memeli ve kuş koleksiyonu, böcek ve yaban hayvanları koleksiyonu bulunuyor.

Türkiye’deki botanik bahçelerin en popüleri olan Atatürk Arboretumu düğün fotoğrafı için de sıkça tercih ediliyor. Atatürk Arboretumu’nun ziyaretçileri için giriş ücreti makul. Ancak fotoğraf çekimi için izin almanız ve daha yüklü bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Atatürk Arboretumu giriş ücretleri:

  • Hafta içi yetişkin 7,5 TL / Öğrenci 2,5 TL
  • Hafta sonu yetişkin 20 TL / Öğrenci 7,5 TL

Arboretumda müze kart geçerli değil ancak İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencileri için ücretsiz.

Profesyonel Fotoğraf Çekim Ücretleri

  • Film, reklam ve benzeri her türlü video içerikli çekimler
    8,850 TL
  • Fotoğraf, katalog ve benzeri profesyonel fotoğraf çekimleri
    5,310 TL
  • Gelin, nişan, sünnet çekimi 472 TL

Detaylı bilgi için  02122261929 numarasını aramanızı öneririz.

Adres: Kemer, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, 34450 Bahçeköy / Sarıyer/Sarıyer/İstanbul

Kategoriler: Çiçekler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir