Evin en özel köşesinde kendine yer bulan ve büyük bir özenle bakılan ev bitkilerinin bazıları; güzelliklerine karşılık çok kısa ömürlü olabiliyor. Genellikle birkaç ay ömrü olan bu mevsimlik ev bitkileri, kısa süre olsa da evlerde muhteşem bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Bahçelerde, balkonlarda ve teraslarda kullanılan bu bitkileri alırken de ömürleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekiyor. Eğer kısa ömürlü ev bitkileri yerine uzun ömürlü ev bitkileri ilginizi çekiyorsa yazımıza göz atabilirsiniz.

Kısa Ömürlü Ev Bitkilerinin Ortak Özellikleri

kısa ömürlü çiçek

Mevsimlik çiçek olarak da adlandırılan kısa ömürlü ev bitkileri, direkt olarak tohumdan yetişiyor. Bitkilerin tohumları genellikle eylül aylarında özel toprakla dolu sandıkların içerisine ekiliyor. İlkbahara doğru yeşermeye başlayan fideler mart ayında dikiliyor. Bu tarz çiçeklerin ömrü, ağırlıklı olarak yaz mevsimiyle kısıtlı oluyor ve kışa doğru çürüyerek bozuluyorlar. Kısa ömürlü ev bitkileri arasında; hercai menekşe, nergis, saraypatı, kirlihanım, kadife çiçeği, unutmabeni, şebboy, hüsnüyusuf, latin, fesleğen, kına çiçeği, horozibiği ve yaz papatyası bulunuyor. Tohumdan oldukça kolay ve hızlı şekilde yetişen bu ev bitkileri; 8 ile 12 hafta içerisinde çiçekleniyor ve başarılı bir gelişim gösteriyor. Ömürleri ortalama 3 ile 6 ay arasında değişen bitkiler, bolca çiçekleniyor.

Kısa Ömürlü Ev Bitkilerini Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kısa ömürlü çiçekler

Kısa ömürlü ev bitkisi almadan önce doğru zamanı göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çünkü doğru zamanda dikilmiş olan bitkilerin, çiçeklenme bakımından başarı oranları çok daha yüksek oluyor. Aynı zamanda doğru zaman kavramı bölgeden bölgeye değişkenlik gösteriyor. Yazlık mevsimlik çiçekler; Erzurum’da haziran ayında, Antalya’da ise mart ayında dikiliyor. Dikim konusunda; yazlık çiçeklerde haziran ortasını, kışlık çiçeklerde ise aralık ortasını geçirmemek gerekiyor. Mevsimlik ve kısa ömürlü ev bitkileri, ağaç türleri kadar her tür toprağa toleranslı ve dayanıklı olmuyor. Bu nedenle bitkinin toprağına ekstra özen göstermek gerekiyor. Gerekli görüldüğü takdirde bitkilere özel karışımlar ve torf tavsiyesi de yapılıyor.

Kısa ömürlü ev bitkilerinden, kısa sürede en yüksek verimi alabilmek için sulamaya da özen göstermek gerekiyor. Genellikle damlama sulama yöntemini tercih etmek, doğru seçim oluyor. Aynı zamanda kısa ömürlü ev bitkilerinin her çeşidi, her bölgeye uyumlu olmayabiliyor. Bu nedenle bitkinin ihtiyaçları ve bölgenin koşulları göz önünde bulundurularak seçim yapmak gerekiyor.

Ev Bitkileri ile ilgili Merak Edilenler

az yaşayan çiçekler

  • Sağlıklı ve Rahat Nefes Almaya Yardımcı Ev Bitkileri Neler?

Kasımpatı, aşk merdiveni, aloe vera, kauçuk bitkisi, deve tabanı, salon palmiyesi ve kurdele çiçeği gibi bitkiler havayı temizleme özelliğine sahip oldukları için evde sağlıklı nefes almaya yardımcı oluyorlar.

  • Ev Bitkileri için İdeal Saksı Ölçüsü Nedir?

Bir ev bitkisinden en iyi şekilde verim almak için kullanılacak saksının ölçüsünün en azından 12 ile 18 cm çapında olması gerekiyor.

  • Ev Bitkilerinin Yerleşimiyle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Çoğu bitki doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmadığı için bitkileri korunaklı bir bölgeye yerleştirmek gerekiyor. Yaz aylarında bitkiler sabit ısının sağlanabildiği alanlarla, kış aylarında ise soğuktan korunan mekanlarda bulunduruluyor. Kalın ve dolgun yapraklı bitkiler salon gibi kuru mekanlara, ince yapraklı bitkiler ise banyo gibi nemli mekanlara yerleştiriliyor.

  • Ev Bitkilerinin Besin İhtiyacı Nasıl Anlaşılır?

Ev bitkileri normalde çiçekliyken çiçek açmıyorsa ve normal seyrinde büyüme göstermiyorsa besine ihtiyaç duydukları anlaşılabiliyor.

Siz de evinizde kısa süreli de olsa cıvıl cıvıl bir atmosfer yaratmak istiyor ya da sevdiklerinize bu güzelliği hediye etmeyi planlıyorsanız ciceksepeti.com’da bulunan ev bitkilerini inceleyebilir ve hemen sipariş verebilirsiniz.

Kategoriler: Çiçekler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir