Ne öğretmenlerimizi, ne de onların hayatımızda iz bırakmış sözlerini unutmak mümkün değil. İşte her biri hayatımızda yer etmiş o unutulmaz sözler…

Öğretmenlik zor meslek. Hayatlarının en enerji dolu çağlarındaki çocukların karşısında, hem sempatik hem de disiplinli bir tavır takınmak, gerektiğinde arkadaş gerektiğinde ise bir anne baba figürü çizebilmek için çok büyük çaba sarf eder öğretmenlerimiz.

karikatur

O arka taraf hiç susmaz, orta sıralardaki şaşkın çocuk kitabını her hafta unutur. Bir yandan öğrencisine doğru yolu göstermek isteyen, bir yandan da kırmamak, küstürmemek için uğraşan fedakar öğretmenler de canla başla mücadele eder.

Tüm iyi niyetlerinin yanında, klişeleri de çok sever öğretmenlerimiz. Aslında her çocuk, her sınıf, her okul, biraz da birbirine benzediği için tepkileri de genelde birbirine benzer tepkiler olur.

Bizim için verdikleri sonsuz emek, gösterdikleri yoğun ilgi ve kendi çocuğundan farksızmışcasına sahiplenmelerinin yanında unutulmaz sözleriyle de hatırlarız onları. Her birimizin hayatında mutlaka, unutulmaz öğretmenler kadar, unutulmaz öğretmen sözleri de yer etmiştir. Muhtemelen her biri farklı bir öğretmeninizi hatırlatacak, klasikleşmiş öğretmen sözlerini sizin için derledik…

“Komik bir şey varsa, söyleyin biz de gülelim”

İşte unutulmaz öğretmen sözleri listemizin tartışmasız lideri. Öğrencilik hayatı boyunca bunu duymamış bir çocuk neredeyse yok denecek kadar azdır. Aslında komik bir şey vardır, ancak bu öğretmene açıklanabilecek bir şey değildir ne yazık ki. İşte bunu fırsat bilen zeki öğretmenimiz de bizi can evimizden vurur. Genellikle bu sözü, derin bir sessizlik ve “Peki, devam ediyorum o zaman” cümlesi takip eder.

“Kendini de unutsaydın evladım”

O kitap, o defter ya da o ödev, belki yanlışlıkla, belki de bilerek unutulur çoğu zaman. İşte tam bu noktada, öğretmenlerimizin o var oluşumuzu sorgulatan, olağanüstü derecede felsefi önermesi gelir. Bu cümle aslında sonraki adımın uyarıcısıdır. Bunu söyleyen bir öğretmeniniz varsa, emin olmalısınız ki gelecek sefere kitabınızı unuttuğunuzda tepkisi bundan çok daha sert olacaktır. Haftaya kendinizi bile unutabilirsiniz, ancak kesinlikle kitabı unutmamalısınız.

“Konuşmak isteyen dışarı çıksın”

Ne kadar cazip bir teklif gibi geliyor, öyle değil mi? Ancak eğer tecrübeli bir öğrenciyseniz, bu blöfü yememelisiniz. “Peki hocam çıkıyoruz biz o zaman” deyip de bu işten karlı çıkan bir öğrenci görülmemiştir. Unutmayın, öğretmenler ironiyi çok sever. Söylediklerinin hangisinin ironi, hangisinin gerçek olduğunu anlamak da, tabii ki size düşüyor.

“Arka taraf, konuşma!”

“Ön taraf, siz konuşabilirsiniz” diye devam edecek gibi geliyor olsa da, asla öyle devam etmez. Öğretmenlerimizden bu sözü, özellikle sınıfa arkaları dönük, tahtayla ilgilenirlerken duyarız. Duydukları gürültünün adresini hemen saptayıp, gerekli uyarıyı gönderirler. Çoğu zaman haksız da sayılmazlar. Arka taraftaki sıralar, dersle pek ilgilenmeye niyeti olmayan öğrencilerin öncelikli tercihidir. Ancak öğretmenden uzak olmanın avantajları olsa da, arka sırada oturmak sizi aslında öncelikli hedef haline getirecektir.

Öğretmenlerimizin geneli tarafından benimsenen ve sık sık kullanılan bunlar gibi birçok kalıp olsa da, asıl unutulmaz öğretmen sözleri, onlarla geçirdiğiniz uzun yılların sonunda duyduğunuz birkaç güzel söz ve belki “Sizi seviyorum çocuklar”dır. Çünkü aslında sözlerini unutulmaz yapan, öğretmenlerin unutulmaz olmalarıdır. 24 Kasım Öğretmenler Günü ise onlara, bizim için ne kadar unutulmaz olduklarını hatırlatmanın tam zamanı.

Siz siz olun, kitabınızı, ödevinizi, hatta kendinizi bile unutun, ancak Öğretmenler Günü’nde öğretmeninizin kalbinde tarifsiz bir mutluluk yaratacak o hediyeyi unutmayın. Öğretmenlerinize olan sevginizin sembolü olan hediyeler için Öğretmenler Günü kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Alternatif hediye seçenekleri için blog.ciceksepeti.com/ogretmenler-gunu-hediyesi linkine gidebilirsiniz…