Kraton çiçeği, çarpıcı ve can alıcı renkleriyle evinize tropikal iklimin sıcak esintilerini getirir. Hindistan ve Malezya’ya özgü olan bu çiçek kırmızı, yeşil, beyaz, turuncu, pembe ve daha birçok farklı renkte yapraklara sahip olabilir. Rengarenk ve capcanlı görüntüsüyle kraton çiçeği evinize ve ofisinize zahmetsiz bir doku ve renk katar. Hayalini kurduğunuz ev ve ofis dekorasyonunu kraton bitkisinin kocaman ve rengarenk yapraklarıyla tamamlayabilirsiniz. Doğru bakım ile 3 metreyi bulan bu çiçek, evinizin tüm dekorasyon ihtiyacını tek başına karşılayabilir.

Kraton Çiçeği Bakımı İçin 4 Adım

  1. İdeal Saksıyı Bulun

Kraton çiçeği doğru bakım sağlandığında hızla büyüyen ve bulunduğu alana yayılabilen özel bir bitki. Satın aldığınız kraton çiçeğinin hızla büyüyüp kocaman yapraklarıyla ağırlaşabileceğini düşünerek büyük bir saksı tercih edebilirsiniz. Ağır bir saksı seçerek veya saksıyı çakıl taşlarıyla ağırlaştırarak bitkinin büyüdükçe saksıdan devrilme riskini önleyebilirsiniz.

2. Sıcaklığı Kontrol Edin

Anavatanı tropikal ormanlar olan kraton çiçeğini evinizde yetiştirebilmek için benzer sıcaklık koşullarını sağlamanız gerekir. Mevsimsel sıcaklık değişimi ve kış soğukları çiçeğinizi olumsuz etkileyebilir. Doğrudan güneş almayı seven bu bitkiyi, direkt güneş alabileceği balkon ve cam kenarlarına yerleştirebilirsiniz. Bitkinin aldığı güneş ve sıcaklık miktarı yetersiz kaldığında yapraklarda solma veya sararma gözlemleyebilirsiniz. Yapraklardaki renk değişimini dikkate alarak çiçeğiniz için uygun sıcaklığı bulabilirsiniz.

3. Doğru Miktarda Sulayın

Kraton çiçeği güneşi sevdiği kadar nemli ve ıslak toprağı da sever. Çiçeğin yıl boyu canlı renklerle size eşlik etmesini istiyorsanız toprağı her zaman nemli olacak şekilde sulayabilirsiniz. Aşırı sulama ve aşırı kuraklık kraton çiçeğini olumsuz etkileyebilir. Sulamadan yarım saat sonra saksı altında biriken bayat suyu dökebilirsiniz. Toprağı kontrol ederek sulama vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz. Yaz günleri sıcaktan korumak için sık sık suladığınız çiçeğinizi kış mevsiminde daha az sulayabilirsiniz. Sulama yaptığınız suyun filtrelenmiş ılık su olmasına özen gösterebilirsiniz.

4. Bitkinizle İlgilenin

Tüm kraton çeşitleri hassas ve sürekli bakım isteyen bitki türleri arasında yer alır. Bitkinizi güneş alan ve onun rahat ettiği bir alana yerleştirmeniz oldukça önemli. İç mekan bitkisi olarak tercih edeceğiniz kraton diğer bitkiler gibi tozlanabilir. Bitkinin gelişimini desteklemek ve canlı görünümünü ortaya çıkarmak için temiz, nemli bir bezle nazikçe yaprakların tozunu alabilirsiniz. Aynı zamanda organik gübrenin bitki gelişimine etkisi oldukça fazla. Bu nedenle belirli aralıklarla bitkilerinizi gübreleyebilirsiniz.

Kraton Çiçeği Hakkında Merak Edilenler

  1. Kraton Çiçeği Solmaya Başladığında Ne Yapılmalı?

Solan kraton çiçeğinizi her gün en az 4 ila 5 saat güneş ışığı alabileceği, daha sıcak bir alana taşıyabilirsiniz. Yeterli güneş ışığı ve nemli toprak ile bakım yaptığınız bitkiniz kısa sürede toparlanabilir.

  1. Kraton Çiçeğinin Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Çiçeğin gelişiminin yavaşlaması ve yapraklarındaki renk değişimi saksının küçük geldiğinin habercisi olabilir. Hızla büyüyen ve dallanan kraton çiçeğinizin saksısını yılda 2 kez olmak üzere sıcak havalarda değiştirebilirsiniz.

  1. Kraton Çiçeği Nasıl Budanır?

Solan ve altta kalan yaprakları belirli aralıklarla temiz bir makas yardımıyla kesebilirsiniz. Budama işlemini yaprağın kökünden yapmanız oldukça önemli.

  1. Kraton Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Kraton çiçeğinin filizlenen dallarını çiçeğinizi çoğaltmak için kullanabilirsiniz. Temiz bir makas yardımıyla çiçekten ayırdığınız dalları nemli bir toprağa dikerek çoğaltma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Evinizin her köşesinde rengarenk, sofistike bir görünüm elde etmek için kraton çiçeklerinin eşsiz görünümünden yararlanabilirsiniz. Farklı boyutlarda ve modern saksı tasarımlarıyla kraton çiçeklerine sahip olmak için vakit kaybetmeden 444Ciceki ziyaret edebilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir