Çok eski dönemlerden beri varlığını sürdüren mum çiçeği; çok sayıda bitkide olmayan eşsiz özelliği sayesinde ortamdaki havayı harika bir şekilde temizliyor. Bol ve kuvvetli yaprakları yaşam alanına ferahlık katıyor. Aynı zamanda evlere muhteşem bir şıklık katan mum çiçekleri; arkadaşa, sevgiliye ya da aile büyüklerine hediye edilebilecek mükemmel bir ev bitkisi oluyor. Evlerde yetiştirilebilecek farklı saksı bitkileri için yazımıza göz atabilirsiniz. Evde bitki bulundurmanın faydalarını ise mutlaka okumalısınız.

Mum Çiçeği Nedir?

mum çiçekleri

Apocynaceae familyasından ve Hoya cinsinden olan, ılıman bölgelerin saksı çiçeği olarak geçen bitkilere mum çiçeği adı veriliyor. Genellikle uzun olan ama kendini taşıyamayan bir gövdesi bulunan mum çiçeklerinin yaprakları kalın, sert ve üstü mumlu gibi oluyor. Yapraklarına dokunulduğunda mum hissi kolayca anlaşılabiliyor. Şemsiye şeklinde çiçeklere sahip olan mum çiçeklerinin ortasında damla şeklinde tatlı bir öz oluşuyor. Çiçekleri kuruduktan sonra yalnızca sapı kalıyor ve her sene tekrar aynı saptan çiçek açıyor.

Mum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalı?

mum çiçeği dalları

Mum çiçeği, sarmaşık cinsi bir bitki olduğu için dik durabilmesi adına çubuklarla desteklenmeyi gerektiriyor. Ancak askılı bir saksıya ekildiğinde buna gerek olmuyor. Doğru şekilde bakımı yapıldığı zaman ilkbahardan yaz sonuna kadar çiçekli kalabiliyor. Mum çiçeğinin solmuş çiçeklerini kesinlikle koparmamalısınız. Yüksek nem isteyen bitkileri, aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yerde tutabilirsiniz. Serinlikten hoşlanan mum çiçeklerinin kökleri, çok soğuk havalarda ıslak toprağın içinde kalırlarsa hastalanıp çürüyebiliyor. Bu nedenle aşırı soğuklarda susuz bırakmak gerekebiliyor.

Susuzluğa karşı bir hayli dayanıklı olan mum çiçeklerini yapraklarına su püskürterek sulayabilirsiniz. Fazla susuz kaldığı için pörsümeye başlayan yaprakları suladığınız zaman birkaç hafta içinde eski sağlığına kolayca kavuşabiliyor. Bunların yanı sıra mum çiçeğine nisan ve eylül ayları arasında iki haftada bir, 2g/1 kompoze gübre vermek bir hayli yararlı oluyor. 

Mum Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

mum çiçek yaprakları

Mum çiçekleri, yapraklarının yapılarına göre farklı türlere ayrılıyor. Sık karşılaşılan mum çiçeği türleri arasında; angustifolia, chorantha, collina, cummingii, curtisii, davidcummingii, gracilis, imperialis, kenejiana, kerrii, meliflua, micrantha, nicholsoni ve parasitaca bulunuyor. Farklı mum çiçeği çeşitlerinin, kendi türüne göre su ihtiyaçları da değişiklik gösteriyor. Bu nedenle sahip olduğunuz mum çiçeği çeşidi neyse ona özel bir sulama yapmanız gerekiyor. 

Mum Çiçeği Zararları Nelerdir?

mum çiçeği çeşitleri

Mum çiçeğinin bilinen çok ciddi bir zararı bulunmuyor. Çok güzel ama ağır bir kokusu olan mum çiçekleri, kapalı bir mekanda insana uyku verebiliyor. Mum çiçeği yenilebilen bir bitki türü olmadığı için yenildiği takdirde kişiye zararı dokunabiliyor. Zararının yanı sıra bitki; bulunduğu mekandaki havayı temizleme özelliği taşıyarak yarar sağlıyor. Bazı insanlar evlerindeki kötü kokuları ve kirli havayı yok etmek için mum çiçeği yetiştiriyor.

Mum Çiçeği ile ilgili Merak Edilenler

mum çiçeği

  • Mum Çiçeği Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Mum çiçeğinin saksısı; nisan ya da ekim aylarında yapılabiliyor.

  • Mum Çiçeğinden Bir Parça Koparılıp Toprağa Ekilebilir mi?

Mum çiçeğinin olgunlaşmış bir yaprağı koparılıp yeniden toprağa ekilebiliyor. Böylece kolay bir şekilde yeniden çiçek yetişmeye başlıyor.

  • Mum Çiçeği Uğursuz mu?

Bazı insanlar uğursuz olduğunu düşündükleri için mum çiçeğini evlerinde bulundurmaktan kaçınabiliyor. Ancak bu tamamen bir batıl inanç. Bütün çiçekler gibi mum çiçeği de bulunduğu ortama güzellik ve keyif katıyor. 

  • Mum Çiçeğinin Budanmaması Sorun Olur mu?

Çok fazla uzamayan mum çiçeğini budamaya gerek olmaz. Hatta budandığı takdirde zarar dahi görebiliyor.

Siz de mum çiçeğinin güzel kokusuyla evinizi ferahlatmasını istiyorsanız bir mum çiçeği satın alabilir ya da bu şahane bitkiyi arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz. Ortama canlılık ve şıklık katan mum çiçeklerini incelemek ve hemen sipariş vermek için ciceksepeti.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Kategoriler: Çiçekler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir