Kalp kırmak çok kolay, onarmak ise bir o kadar zordur. Sevdiklerinize kendinizi affettirmek, onun kalbini yeniden kazanmak için yapabileceğiniz hamlelerden biri de çiçek göndermektir.

Daha önceki bir yazımızda sizlere özür dilemek için gönderilebilecek hediyelerden bahsetmiştik. Bu seferki konumuz ise ‘Özür Dilerim’ diyen, sevdikleriniz ile aranızda elçi olan çiçekler.

Her zaman hassasiyeti göstermenin bir yolu olan çiçekler elbette tüm zor anları tatlıya bağlamak için var güçleri ile çalışıyorlar. Bu sefer de sizin yerinize özür dileyecek olan çiçekleri anlatacağız. İstemeden de olsa bazen secdiklerimizi incitiriz. Bazen haklı bazen de haksız oluruz ama önemli olan çoğu zaman bu değildir.

Haklıyken kırıcı sözleri ile haksız konuma düşenler, haksız olup da sevdiklerini incitenler ve haklı olmasına rağmen sevdiği ile arasını düzeltmek isteyenler. Hazır mısınız? Özür dileme çiçeği nedir? Özür dilerken hangi çiçekler tercih edilmelidir? sorularının cevaplarını birlikte inceleyelim!

1-  Kır Çiçekleri

kır çiçekleri

Görsel: Blooms by the Box

Sadelikten, doğallıktan hoşlanan kişilerin favorilerinden olan kır çiçekleri, gösterişten uzak olan kişilerin en sevdiği çiçeklerdendir. Kır çiçekleri seni her halinle seviyorum, tüm içtenliğinle kalbini bana açmanı seviyorum. Asi ruhunu da anlayışlı kalbini de seviyorum demektir. Seni kırdığım için beni affet çünkü sensiz ben güneş görmeden açamayan kır çiçeklerinden farklı değilim mesajı taşır.

Rengarenk kır çiçekleri enerjisi ile sevdiğinizin yüzünü güldürüp kalbinin kapılarını aralamanıza yardımcı olacaktır. Hassas kalpli birini incittiğinizde onun göründüğünden ya da sizin düşündüğünüzden daha narin olduğunu fark edersiniz. Bu tip kişilerin kalbini kazanmak hem daha zor hem de daha kolaydır. Zor olmasının yanı mutlaka bir aksiyona girişmeli ve telafi etmek için bir şeyler yapmalısınız. Kolay olan yanı ise yapacağınız en küçük hamle bile sanki dünyaları önüne sermişsiniz gibi büyük sonuçlar doğurur ve onu mutlu eder.

2 – Zambaklar

lilyum

Görsel: Southwest Journal

Zambak gururun temsil edildiği çiçeklerden biridir. Beyaz büyük çiçekleri ve canlı yeşil renkli yaprakları ile görsel bir şölen sergilemenin yanında hoş da bir koku yayarlar. Eğer karşınızdaki kişi zor bir kişi ise, onu ikna etmek de kalbini almak da zor ise ya da hatalarını kabul etmek konusunda çok başarılı olmayıp, haklı olduğu anlarda da fazla inatçı olan biri ise, onun çiçeği zambaktır.

Karşınızdaki kişinin gururunu okşayarak, sen biriciksin ve asilsin diyerek özür dileyen bir çiçektir zambak. Her rengi ayrı duyguları öne çıkarsa da özünde bu alt metini taşır. Birine zambak göndermeden önce onun polen alerjisi olup olmadığını da öğrenmenizde fayda vardır elbette. Çünkü fazlaca poleni açıkta olan zambaklar alerjik kimseleri biraz rahatsız edebilmekte.

3 – Karanfiller

Karanfil

Görsel: Wag

Karanfilleri bir anlatmaya başlasak sayfalar sürer, günler sürer, aylar sürer. Hak ettiği değeri pek fazla göremeyen bir çiçektir karanfil. Her duyguyu yansıtacak bir rengi olmasına rağmen… Yeri gelince içtenliği temsil eder pembe taç yaprakları ile yeri gelince en saf beyaz çiçeklerini sergiler…

Birine karanfil göndermenin en güzel yanı ise asla yanlış anlaşılmayacak olmasıdır. Yani yalnızca arkadaşlık hisleri beslediğiniz bir kişiden özür dilemek için ona kırmızı karanfiller gönderebilirsiniz. Bir yanlış anlaşılma olmayacaktır. Aynı durumu kırmızı güller için söyleyebilir miyiz? Pek sanmam. Onlar daha yoğun sevgileri yansıtmak için kullanılır.

Bir diğer açıdan bakınca kırmızı karanfilleri sevgilinize gönderirseniz ona olan aşkınızı bir kere daha anlayacak; annenize gönderirseniz buun anlamının hürmet olduğunu düşünecektir.

4 – Güller

Görsel: Garden – LoveToKnow

Ve güller. Sevgili gül aşıkları yazının başından beri bu anı bekliyordu değil mi? Güllerin çok çeşitli anlamları vardır. Pembe gül ayrı, sarı gül ayrı anlam taşır. Bunun yanında güllerin sayılarına göre de farklı anlamları vardır. Yani birine gönderdiğiniz gül sayısı ile ona evlenme teklifi ettiğiniz bile düşünülebilir, aman dikkat!

Bununla birlikte güllerin temel anlamı her zaman yoğunlaşmış sevgidir. Yani sarı güller ayrılığı ifade etmez. Sıcak sevgiyi ifade eder. Kırmızı güller tutkuyu ve beyaz güller saflığı. Hepsinde temel olan sevginin nitelik bakımından da nicelik bakımından da çok olmasıdır.

Kalbini kırdığınız ve gönlünü kazanmak istediğiniz bir kişinin mutluluğu bir buket gülde gizli olabilir. Renk skalası oldukça geniş olan bir çiçek türü olması sebebi ile gül çok sevilir. Siz de gül göndereceğiniz kişinin en sevdiği renki öğrenerek, o renkte bir gül buketi yaptırabilirsiniz. Dilerseniz kırmızı güllerden oluşur bu buket dilerseniz lila. Hatta isterseniz siyah veya mai de olabilir.

5 – Laleler

lale

Görsel: Lale

Ve geldik lalelere… MFÖ’nün de şarkısında bahsettiği gibi sarı laleler ile sevdiğinizin kapısını çalarak ona tatlı bir sürpriz yapabilir, üzgünlüğünüzü de kırgınlığınızı da anlatabilirsiniz. Laleler her rengi ile özür dilemeye uygun olan çiçeklerdir. Çünkü lalenin doğasında anlayış vardır. Sevecenlik vardır, tatlı düşler vardır.

Bazen sevdiklerimizle yollarımız ayrılır. Bizi bazen yollar bazen de şartlar ayırır. Ama her zaman kalbimizin bir yerinde onları taşırız. Onlara bu hislerimizi ifade edebilecek en özel çiçek belki de lalelerdir. Bir buket pembe lale ile ya da beyaz lale ile kalbinizin temizliğini ve hislerinizim hala sapasağlam yerinde durduğunu ifade edebilirsiniz. Yani anlayacağınız daha derinden özür dilemelerin çiçeğidir laleler. Ufak kırgınlıklardan çok daha fazlasını, büyük vedaları geride bırakmak için tercih edilir.

Özrünüzün kabul edilme garantisi elbette yok, ama laleler bunun için ellerinden geleni fazlası ile yaparlar…

6 – Pembe Orkide

pembe orkide

Görsel: Pixabay

Orkidenin asilliği anlattığı hakkında konuşmayacağız bu yazıda. Pembe orkideye odaklanacağız. Sen biriciksin, nadidesin, çok özelsin demektir birine pembe orkide vermek. İster buket olarak ister saksısında pembe bir orkide hediye ettiğiniz kişiye tüm tuhunu okşayarak bir çiçek göndermiş olursunuz.

Baskın duyguları olan, özür dilenilmesi konusunda biraz katı olan, feminen duyguları ön planda olan kişilere özür dilemek için gönderebileceğiniz özel çiçeklerdendir pembe orkideler.

7 – Barış Çiçeği Spathiphyllum

barış çiçeği

Görsel: CNN

Adı üzerinde, barışı simgeleyen bir çiçek; Spathiphyllum. Buram buram özür dilerim beni affet dememesi için bir sebebi yok. Buket çiçek sevmeyen kişiler için de sıklıkla tercih edilen bir saksı bitkisi olan Barış Çiçeği hemen her ortama uyum sağlayabilen, bakımı kolay olan ve sık çiçek açan bir salon bitkisidir. Anlamı barıştır ve adını bu anlamından alır. Kırılan kalpleri onarmada, sevgimiz de bu bitki kadar uzun soluklu olsun; sararıp solmasın mesajı vermede oldukça başarılıdır.

Spathiphyllum siparişi vermek için tıklayın.

Evet çiçeklerin belki bir dili yok ancak bu konuşamadıkları anlamına gelmiyor. Ancak onları anlamak da herkesin harcı değil. Çiçeklerin dilini konuşabilmek için onları kalbinizle dinlemeniz gerekiyor. Gözleriniz ile hem görüp hem de duymanız gerekiyor. Yani tüm odak noktanızı onlara vermeniz, onlarla yaşamanız gerekiyor.

Aynı hassasiyeti sevdiğinize bir çiçek gönderirken de hissetmeyi unutmayın. Bu çiçeklerin yanına sevdiğinizin ruhunu okşayacak cümlelerle hazırlanmış bir de mesaj eklemeyi aman sakın ihmal etmeyin! Bu arada mesajınızda ‘Özür Dilerim’ kelimelerine yer vermekten çekinmeyin.

Kategoriler: Çiçekler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir