Çiçeklerin hepsinin farklı bir anlamı vardır. Genel olarak hepsinin özünde bir sevgi duygusu olsa da kimi sevginin daha romantik kısmını ifade eder kimi de tutkunun yoğun olduğu kısmını. Kiminin ifade ettiği sevgi minnettir mesela kimimin de karşılıksız aşktır… Ama mutlaka işin içinde sevgi vardır.

Çiçeklerin her birinin anlamı olduğu gibi her bir renginin de anlamı birbirinden farklıdır. Karşınızdaki kişiye hediye ettiğiniz bir buket çiçek hem sizin duygularınızın aynasıdır hem de ona söylemek istediğiniz sözlerin canlı göstergesi. Biz de bu yazıda sizlere bu çiçeklerden bahsedeceğiz.

Pembe rengi, insanın içini kıpır kıpır yapan bir ruha sahip. Sadece pembe renkli bir cisme bakmak bile içimizi ısıtmaya, midemizde bir hareketlenmeye sebep olabilir. PEmbe renkli çiçekler de genellikle naif ruhlu insanlara hitap eder. Nezaketin be mutluluğun insanın ruhunda toplanmasını sembol eder. Gençlerin rengidir pembe ve de daima genç kalanların.
İlk olarak bahsedeceğimiz çiçek elbette güller olmalı.

Pembe Gül ‘Senin bu zarif ruhundur beni benden alan’

pembe gül

Görsel: Pixabay

Şeker gibi bir renge sahip pembe güller aynı zaman da çok da güzel kokuludurlar. Sempatiyi, şirinliği temsil ederler. Pembe gül verdiğiniz bir kişiye onun ince ruhunu anladığınızı dile getirirsiniz.
Pembe renkli güller inceliğin, romantizmin ve teşekkürün ifade edilişidir. Aynı zamanda kalbimi çaldın demenin de bir yoludur. Pembe gül seven kadınlar genellikle hassas ruha sahip, yüksek sesten asla hoşlanmayan, kibarlığını her daim koruyan kişilerdir. Pembe gül denildiği zaman kiminin aklına koyu renkli pembe güller gelir kiminin ise açık renkli. Kendi içlerinde bile gruplanabilecek kadar çok pembe gül çeşidi vardır.
Aşkı ifade etmek için en az kırmızı güller kadar çok kullanılan pembe güller, karşınızdakine onu sevdiğiniz için teşekkür ettiğinizi ifade eder. Gülün pembe tonu açıksa bu karşı tarafı saf ve duru gördüğünüzü ifade eder. Eğer gülünüzün rengi hafif koyu ise bu ona karşı mutluluğunuzu haykırdığınızı ifade. Seninle her günüm bir öncekinden daha güzel ve mutluluk dolu anlamına gelir.
Eğer pembe gülün rengi koyulaşıyorsa bu ona karşı olan hayranlığınızı vurguladığınız anlamına gelir.

Eğer sevgilinize gül verirken dikenlerini temizlerseniz, bunun anlamı ise hangi renk gülde olursa olsun onun bir dikenden dahi incinmesine asla katlanamayacak kadar ona aşık olduğunuzdur.

Pembe Sardunya ‘Sonsuza dek seni seveceğim’

Pembe sardunya çiçeği

Görsel: Pixabay

Sardunya çiçekleri çoğu zaman pembe renkli olarak açarlar. Her mevsim açan bir çiçek olan sardunya, anlamını da bu özelliğinde taşır.

Her koşulda ona dönüp onu sonsuza kadar seveceğinizi ifade eder bu çiçek. Eğer bir askerden gelmişse, en kısa zamanda size kavuşmayı arzuladığını anlayabilirsiniz. Eğer aranıza mesafeler girmiş ve sevgilinizden bu çiçeği almışsanız, size olan özleminden kahroluyor demektir. Eğer eski sevgilinizden gelmişse pembe sardunyalar, bunun anlamı size karşı olan hislerinin hiç değişmediği ve de asla değişmeyeceği anlamını taşımaktadır.

Ben de bu pembe sardunyalar gibi kış ortasında da yaz sıcağında da açarım senin için demek istediğiniz kişilere gönderilebilecek çiçeklerdendir sardunyalar. Sonsuz sevgiyi ifade eden, yaşanan her duygunun kıymetini bilen, birlikte yaşanan bir dakikayı bile bir ömür kalbinde taşıyacak kadar çok sevenlerin çiçeğidir.

Bir kişiye sardunya hediye edecekseniz, onun da size karşı olan hislerinden emin olmanız gerekir. Çünkü sardunyalar tek başlarına taşıyamazlar sevgiyi. Karşılıksız aşkın çiçeği değildir onlar. Sevdikçe ve sevildikçe canlılıklarını korurlar. Güzel çiçeklerini sergilerler. Ancak bu şekilde güveni de huzuru da sevgiyi de bir arada bulundurabilirler.

Pembe Zambak – Lilyum ‘ Beni sevgin ile büyülüyorsun’

pembe zambak

Görsel: La Bonsai

Güzellikleri kadar etkileyicilikleri de ön planda olan kişilerdir pembe lilyumların gittiği kişiler. Eğer karşınızdaki kişinin zarafetini ön plana çıkarmak istiyor, onun güzelliği karşısında büyülendiğinizi ifade etmek istiyor ve ona olan güveninizi haykırmak istiyorsanız, ona pembe lilyumlar hediye edebilirsiniz.

Pembe Şebboy ‘Ruhunun duruluğu, beni benden alıyor’

sebboy

Görsel: flower sense

Şebboy çiçeği o kadar güzel kokuludur ki, bu çiçeğe kötü bir anlam asla yakıştırılamaz. Saflığın ve duruluğun ifade edilmesi için tercih edebileceğiniz şebboylar, pembe renkli bir formdayken aşkı da sevgiyi de, sıcaklığı da bir arada taşırlar.
Karşınızdaki kişiye olan duygularınızı ifade ederken yeterince hassas sözcükler bulamıyorsanız, size yardımcı olabilecek yegane çiçeklerdir pembe şebboylar. Samimiyetinizi, sadakatinizi ve kalbinizin en derinlerini ona gödterdiğinizi ifade eder.

Pembe Gerbera ‘Senin arkadaşlığından kıymetli hiçbir şey yok’

pembe gerbera

Görsel: Park Seed

Gerberalar rengarenk çiçeklerdir. İri papatyalar olarak bildiğimiz bu renkli çiçekler kalpten gelen iyiliği ve arkadaşlığı simgeler. Samimi olduğunuz arkadaşlarınıza gönderebileceğiniz türden çiçeklerdir. Eğer sevgilinize pembe gerberalar gönderirseniz bunun anlamı da onu bir sevgiliden, eşten öte arkadaş olarak da çok sevdiğinizdir. Onun iyi kalbine olan hayranlığınızı ifade eder. En iyi arkadaşım ile birlikteyim ve bununla mutluyum demektir.i

Pembe Orkide ‘Zerafetin karşısında eriyorum’

pembe orkide

Görsel: Pixabay

Orkide zerafetin ve tutkunun bir bedene bürünmüş halidir. Her rengi karşıdaki kişiye olan hayranlığı ifade eder. Eğer birine beyaz orkide yerine pembe orkideler göndermeyi tercih ediyorsanız, anlamı biraz değişecektir. Tutkuda adeta bir akrep kadını gibi olan orkide, pembe renkli hali ile biraz bu keskinliğinden arınır ve sevgiyi ön plana çıkarır.
Sana olan sevgim günden güne artıyor ve sana olan aşkım ele avuca sığmıyor demektir pembe orkide göndermek.

Pembe Nilüfer ‘Bu kadar saf, bu kadar güzel olunur mu?’

pembe nilüfer

Görsel: Emaze

Nilüfer çiçeği kalbin duruluğunu ve ruhun güzelliğini ön plana çıkaran bir çiçektir. Dünyanın dört bir yanında nilüfer çiçeği için farklı anlamlar olduğu bilinir. Ancak her yerde sabit olan bir anlamı vardır; huzur.

Sen benim ışığımsın demek istediğiniz sevgilinize olan hislerinizi dile getirmek için kullanabileceğiniz bir çiçektir pembe nilüfer. Aydınlık yanım, gülen yüzüm, iyi yanım demek istediğiniz kişiler için tercih edebileceğiniz bir çiçektir.

Pembe Menekşe ‘Sadakatim sana, aşkımıza ve birlikte yaşayacağımız tüm hayata’

Saksı çiçeği olarak çok sevilen, kokusuz olsa da ‘bir menekşe kokusunda seni aramak’ dizeleri ile hepimizin kalbine dokunan menekşeler her rengi ile farklı anlamlar ifade ederler.
Mesela pembe menekşeler, bu çiçekler alçak gönüllüğü ve saf sevgiyi ifade eder.

Pembe Glayöl ‘Zerafetinle kalbimde yerin her zaman çok özel’

glayol

Görsel: Limundo

Glayöl çiçeği birçok hissi bünyesinde barındırabilen bir çiçektir. Pembe glayöl hem zerafeti hem de gücü içinde taşıyan bir çiçektir. Karşınızdaki kişiye hediye ettiğiniz pembe glayöl ile ona hem tutkun olduğunuzu hem de onun gücüne hayran olduğunuzu ifade edebilirsiniz.

Pembe Karanfil ‘En içten duygularım ile kapına geldim’

pembe karanfil

Görsel: a cup of love

Pembe karanfiller karşınızdaki kişiye olan hislerinizi en saf hali ile anlattığınızı ifade eder. Pembe karanfiller ile oluşturulmuş bir buketin içine yazılan not, en temiz hislerinizle sadece kaleminizden değil kalbinizden de çıkmış demektir. İçtenliği anlatan pembe karanfiller aynı zamanda başka çiçek buketlerinin içerisinde de saflığı vurgularlar. Farklı çiçeklerle kombine edildikleri zaman, o çiçeklerin anlamını pekiştirerek içtenlik eklerler.

Kategoriler: Çiçekler

1 yorum

ankaraçiçek · 9 Kasım 2018 18:59 tarihinde

benimde en sevdiğim renktir pembe teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir