White orchid isolated on white

Beyaz Orkidenin Zarif Çiçekleri

Her çiçek ve bitkinin ayrı bakım talimatları bulunmaktadır. Bu kullanım talimatlarına dikkat ettiğiniz sürece çiçek ve bitkiler çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı yaşam süreleri olacaktır. Zarif ve değerli çiçeklerin başında Orkideler geliyor.

Peki, Saksı Orkidenin bakımı nasıl olmalı?
Öncelikle, güzel ve uzun ömürlü çiçekler için orkidelerin gece ve gündüz arasında ortalama 6 ile 8 derece bir ısı farkına ihtiyaçları vardır. Cinsine göre biraz değişmekle beraber, gündüz:20-25, gece:16-17 derece idealdir. Bu ilk süreci tamamladıktan sonra ışık, sulama, nem ve havalandırma konularında aşağıdaki talimatlara uyduğunuz sürece uzun soluklu Orkidenizin keyfine varabilirsiniz.

IŞIK: Birçok çiçek gibi Orkide içinde direkt güneş almayan, bol ışıklı, aydınlık bir yer gerekmektedir.

 • Sabah veya akşam güneş alan bir pencerenin yakını idealdir. Pencerede bulunan perde ışığı yeteri kadar filtre edecektir.
 • Kış aylarında yapay ışık kullanılabilir. Florosan lambanın ışığı yeterli olacaktır. Yapay ışık kullanmayı düşünüyorsanız direkt bitkiye değil de, başka bir yerden bitkinin üzerine yansıyabilecek şekilde yerleştirmek gerekir.
 • Bitkinin günde 12-14 saat ışık alması çiçek yapımını hızlandırır.
 • Yapraklar ışık açısından iyi bir göstergedir. Koyu yeşil, yumuşak yapraklar bitkinin az ışık aldığını, cinsine göre sarımsı-yeşil veya kızarmış yapraklar ışığın fazla geldiğini gösterir. Yeterli ışık alan orkidenin yaprakları açık, canlı bir yeşil olur.
  Orkideler yandan değil, tepeden gelen ışıktan daha çok hoşlanırlar.

orkide-sulama

SULAMAYağmur suyu veya şişe suyu kullanılmalıdır

 • Musluk suyu kireç ve klor taşıdığı için sprey veya sulama suyu olarak kesinlikle uygun değildir.
 • Su oda sıcaklığında olmalıdır.
 • Saf su gerekli mineralleri taşımadığı için kullanılmaz.
 • Çoğu cinslerde iki sulama arasında üst toprağın hafif kuruması beklenir.
 • Toprağın tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Toprak ıslak değil, nemli olmalıdır.
 • Yaprak ve çiçek ıslatılmadan sulanır.
 • Saksı tabağında su biriktirilmemelidir.
 • Sulama daima sabahları yapılmalıdır. Akşam sulamalarında bitki kurumaya fırsat bulamaz ve hastalanır.

NEM: Yüksek nem oranı şarttır.

 • Bir sprey yardımı ile yapraklarına her sabah ılık su püskürtülmelidir.
  Orkideler aşırı sıcak, kuru ve havasız ortamları sevmez. Kış aylarında bile havadar mekan ister. Ancak hava cereyanından korumak şarttır.
 • Bulunduğu ortamda bitkiye direk rüzgar gelmeyecek şekilde her gün havalandırılmalıdır. Cam açılamadığı zaman vantilatör çalıştırılması da gerekli sirkülâsyonu sağlayacaktır.
 • Bitkiler ilkbahar sonlarında korkmadan dışarı çıkarılabilir. Orkideler bundan hoşlanır ve sağlıklı gelişir.
 • Balkon veya bahçenin rüzgardan korunaklı, gölge bir yerinde havalar soğuyana kadar tutulabilir. Güneş yaprakları yakabileceğinden gölge şarttır. Gölge yoksa koyu renk bir tül veya şemsiye ile de korunabilir.
 • Orkideler çiçeksiz iken de dikkatle sulanıp bakılmalıdır. Orkidelerin çiçekleri geçtikten hemen sonra sapları 2-3 boğum üzerinden kesilir ve sulama talimatına uyularak bakımına devam edilmelidir.

2dal-orkide 2 Dallı (1.kalite) Orkide

Beyaz Seramik Vazoda

Ortalama Boy: 55cm

Fiyat Bilgisi için Tıklayınız

3-dalli-orkide

3 Dallı (1.kalite) Orkide

Beyaz Seramik Vazoda

Ortalama Boy: 50-60cm

Fiyat Bilgisi için Tıklayınız

mor-orkide-2-dal

2 Dallı (1.kalite) Mor Orkide

Beyaz Seramik Vazoda

Ortalama Boy: 50cm

Fiyat Bilgisi için Tıklayınız

Kategoriler: Çiçekler

94 yorum

ahmet · 20 Kasım 2018 19:13 tarihinde

benim orkimde de bir sorun var heralde tam olarak açmıyor. ne yapmam lazım ? 3 günde bir suluyorum

Merve · 19 Mayıs 2018 21:17 tarihinde

Merhaba orkide çiçeğim ve yaprakları soluyor ne yapmalıyım yardım edermisinizz

Meral · 29 Nisan 2018 08:56 tarihinde

Orkidem cicekleri dokulmeden alttan yeni filiz verdi ustten budama yapmam gerekirmi

Ozlem · 14 Şubat 2017 20:23 tarihinde

Benim orkidemin yanlışlıkla dalı kırıldı acaba takrardan çiçeği çıkarmı

Emre · 15 Aralık 2016 19:36 tarihinde

Merhaba orkidem gayet sağlıklı gorunuyor çiçekleri 13 tane bir yandan da açıyor fakat çiçekli dalın kişinin uç tomurcukları daha minicikken kahverengilesip kurudu bu neden olur ne yapabilirim lütfen yardım.tesekur ederim

yasemin · 7 Temmuz 2016 21:04 tarihinde

Merhaba… orkidem az once saksisina sıgmadigi icin dustu ve tomurcuklu bir dali ucundan kirildi ama kopmadi…
Ne yapmam gerek… kurtarabilir miyim…

Gulsah · 26 Mayıs 2016 13:15 tarihinde

Orkidem yaklaşık 2 aydır dal uzatmaya çalışıyordu. 3. Boğumu çıkartmıştı ama yağmur suyu alsınn diye balkona koydum . Ama devrilmiş iki boğumu kırıldı .şuan çok üzgünüm ve ne yapmam lazım orkideme ,Lütfen yardımcı olun ?

nihal · 19 Ağustos 2015 18:04 tarihinde

orkidemin çiçeklerini kızım koparmış ne yapmalıyım yerine yenisi çıkarmı çiçekler üzerinde kopuk yarım yamalak kaldı yardımcı olursanız sevinirim :(((

elif · 4 Temmuz 2015 17:18 tarihinde

orkidemin yaprakları yumşadı ve sararmadan yapraklarını döktü çiçek sapı kurudu ne yapmam gerek

süreyya · 1 Nisan 2015 09:46 tarihinde

merhaba benim orkidemin 34 çiçeği vardı ve kurudu sapı da tamamen kurudu sanırım bakamadım ona kuruyan dalını kesmen gerek dediler dalı dibinden kestim . yaprakları da kurumuştu şuan salam ve büyümekte olan 2 küçük yaprağı var ve artık bir dalı yok tekrardan dalı büyür mü çiçek açma imkanı var mı ?

  CicekBlogger · 17 Nisan 2015 10:15 tarihinde

  Merhaba, orkideler çiçek açma mevsiminde şu an. Bakımına gayret edip, sulamasını yaparak orkidelerinizin tekrar açmalarını sağlayabilirsiniz.

fatma · 7 Mayıs 2014 09:03 tarihinde

merhaba erkek arkadaşım hediye olarak orkide aldı yaklaşık 10 gün oldu ve çiçeklerinden bir kaçı sarardı haftada 2 defa sulama yaptım tamamen yaprakları sararacak diye korkuyorum ne yapmam gerekir sizce?

Anonim · 5 Şubat 2014 22:17 tarihinde

Benim orkidem vardı çok sağlıklı aldığımızda ise yaprakları çatlaktı bunun için ne yapmamı öneriyorsunuz

Anonim · 7 Ocak 2014 00:13 tarihinde

merhaba.. benim bir orkidem var çiçekleri ve tomurcukları vardı once tomurcukları sarırıp döküldü şimdide çiçekleri dökülüyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim haftada 1 suluyorum..

Ayşegül Sarı · 29 Kasım 2013 21:39 tarihinde

Merhaba.. Ben 1 ay önce bir akrabamdan orkide aldım ama onlar orkide nin çiçek açan dalını çiçekleri döküldükten sonra dibine 5cm kala kesmişler ama o kesilen dal kurumuş. Ben ne yapmalıyım orkidem yeniden çiçek açarmı acaba.? Acele cevap yazarsanız çok memnun olurum..Lütfeeeeeeennnn…

ezgi · 22 Kasım 2013 21:11 tarihinde

Orkidemin yeni cikardigi dali ucundan kirildi buyumeye devam edermi

Anonim · 15 Eylül 2013 21:59 tarihinde

Mrbb…benimde orkidem var iki tane biri ciceklerini doktu ve tekrar acmadi saplarida kurudu .tekrar acmaz gibi geliyor digeride oyle olacak diye endiseleniyorm…vitamin versem duzelirmi aceba ??

Büşra Yıldız · 31 Ağustos 2013 02:56 tarihinde

Merhaba ; 3 haftadır phalaenopsis cinsi orkidem var.haftada bir daldırma yöntemiyle sulayıp perde arkası esintili aydınlık pencere önüne konumlandırdım.saksım şeffaf ve delikli ancak tüm uğraşmalarım boşa gitti rüzgardan yere düştü kaldırdığımda sağlamdı ancak bir hafta içinde iki dalıda yeşilden kahverengiye döndü bir dalı çiçeklerini tamamen döktü ayrıca hiç yaprak kalmadı kökleride kahverengi bir şekilde saksıdan dışarı çıkmaya başladı sanırım orkidem öldü çok üzgünüm bu arada çiçekçiden sıvı gübre aldım ama sanırım artık çok geç.. yardımcı olur musunuz eğer düzelme şansı yoksa ümitlenmeyeyim teşekkür ederim şimdiden

Dursen Akkaya · 27 Ağustos 2013 20:32 tarihinde

Ra mazan bayramında hediye geldi saksi altında delik yok haftada bir aynı ölçüde su veriyorum goncalarını dökmeye başladı yapraklar sarariyo yumusuyo ne yapmalıyım henüz vitamin vermedim . Terkoz suyundan olabilirmi bilgi verirseniz sevinirim Tes.ler

merve · 22 Ağustos 2013 08:43 tarihinde

merhaba bende orkide bakmaya yeni başladım güneş alan bir ortamda muhafaza ediyorum haftada bi suyu veriyorum saksı üzerinden fakat yapraklarını döküp dalından sararıp kurumaya başladı bu konuyla ilgili ne yapmamı önerirsiniz.

raşit çakır · 2 Temmuz 2013 14:55 tarihinde

süper yazıymış

Anonim · 27 Ocak 2013 12:25 tarihinde

Benimde orkidem var ama açmıyor

ilknur · 10 Ağustos 2012 14:08 tarihinde

orkide hediye geldi nasıl bakılıcağını bilmiyorum ve onu canlı tutmak istiyorum?

fatma · 31 Temmuz 2012 10:42 tarihinde

bana erkek arkadaşım orkide aldı beyaz renkli, iki tane dalı var ve üzerinde çok güzel çicekleri var. ancak çalıştığım iş yerinde klima çalışıyo korumaya çalışıyorum ama klimadan etkilenirmi bilemiyorum. sizce ne yapmalıyım. ?

gulcan · 22 Temmuz 2012 22:01 tarihinde

slm benim orkidem var topragin alt tarafindan yosunlasma baslamis orkideme zarar verirmi yosun yosunu gidermek icin neyapa bilirim topragini saksini yeni deyisterdim neden yosun olmus anlamadim toprak orkide topragi

aygül · 18 Haziran 2012 14:07 tarihinde

merhaba.orkidemin çiçek kısmı kurudu çiçekleriyle birlikte.bende dalın kuruyan kısmını budadım.ama dal kurumaya devam ediyor nerdeyse dalın tamamı sararmış durumda.o dalı köküne kadar mı budamam gerekiyor? teşekkür ederim

Anonim · 18 Haziran 2012 14:05 tarihinde

merhaba.benim orkidenin çiçek olan dalı kurudu.çiçek olan kısmından itibaren.bende o kısmını budadım.ama kurumaya devam ediyor dalın tamamı nerdeyse sarardı.o dalı kökünden mi budamlıyım?

kezban · 10 Haziran 2012 19:31 tarihinde

selam benim beyaz orkidem var dallarında beyaz su damlacıkları oluştu yanında başka bir orkidem vardı yanından ayırdım dallarını sildim ne yapabilirim teşekkürler…

Ayşe Uzun · 23 Mayıs 2012 14:23 tarihinde

merhaba ben de orkide alali 2 hafta oldu gayet guzel bakiyorum ama cicekleri cillenmeye basladi cicegime ne oldugunu bilen var mii :/ ???

Turkan · 4 Mayıs 2012 15:14 tarihinde

Merhaba.ben cicek isleri ile ugrasiyorum.orkidelir cok var onlarin saksisi siyah bir sorun olurmu? ve yapraklari eski orkidem gibi deyil bir az sari ne yapayim???YARDIM EDIN LUTFEN!!!!!!

Anonim · 30 Nisan 2012 16:48 tarihinde

Ben bir orkide almıştım hiç kesmedim baya uzadı 1 m boyu oldu 😀

SEVİM · 9 Nisan 2012 13:51 tarihinde

selam benim orkidem yaklaşık 1 senedir dalsız hayatını devam ettiriyor.Toprağını ve saksısını değiştirdim ama alt yaprağı da sararmaya başlamış ne zaman dalı çıkar çiçek verir bilmiyorum ölmesini istemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

Anonim · 2 Nisan 2012 11:50 tarihinde

merhaba benim evim çok güneş görmüyor sadece camın önünde güneş var ama petek camın önünde orkidemi peteğe yakın bırakırsam zarar görürmü

gulseren · 15 Şubat 2012 12:02 tarihinde

benim orkidem cok iyiydi simdiye kadar topragi cok az kaldi bir de cicek dali kurudu yapraklari cicegi var ama dali kurudu ne yapmaliyim bilmiyorum

Canan İSTANBUL · 4 Ocak 2012 12:00 tarihinde

merhabalar, bende orkide aldım çiçekleri solduktan sonra tekrar tomurcuklandı fakat tomurcukları üstünde açmadan solmaya başladı sebebi ne olabilir acaba bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

aslı aslı · 25 Aralık 2011 03:51 tarihinde

merhaba evlilik yıldönümüzde canım eşim bana orkide almış gelmiş,malesef hayatımda ilk defa çiçek bakacağım için şaşkın olmakla birlikte 4. ayın sonunda çiçeğimin içine etmiş bulunmaktayım 🙁 üzülüyorum .. okurudukça ben bir boğum iki boğum kestim ve son üç boğum kaldı onlarda toprağa kadar kurudular yine.yaprakları hala yeşil ama onlar hala kurumadı ve saksım şeffaf içindekilerde yeşil hala.eşimin aldığı yere gittim vitaminide veriyorum 3 haftada bir.ama kel kel salonumun köşesinden bana sırıtıyorlar ööle 🙂 sinirlerim bozuldu.hiçbi değişim yok,çiçeğim ölüyormu.biri bana akıl versin nolur 🙁

Sultan · 18 Aralık 2011 13:20 tarihinde

merhaba, benimde orkidem var mutfakta camin onünde duruyor haftada birkere suluyorum iki haftadabir orkidegübresi veriyorum ontane orkidem var hepsicok güzel

Anonim · 18 Aralık 2011 13:09 tarihinde

merhaba ben Sultan binimde orkidem var mutfakta camin onünde duruyor haftada birkere suluyorum iki haftadabir orkidegübresi veriyorum ontane orkidem var hepsicok güzel

cerenimo · 5 Aralık 2011 22:43 tarihinde

orkidemin yaprakları yumsadı ve bende kestim..kalan yapraklarında aynı şekilde olmaması için ne tavsiye edersiniz. neden olmuş olabilir??

vildan gel · 4 Aralık 2011 23:07 tarihinde

selam.orkidelerim süper.elimden geleni yapıyorum.ama şu dibinden çıkan püskül gibi dalları napmak lazım.önce çiçek vericek dal zannettim.ama değil.oraya buraya düzensiz uzayan püskül gibi dal.napmak lazım.bilgi verirseniz sevinirim.saygılar

CicekBlogger · 25 Ekim 2011 12:56 tarihinde

Merhaba Melanie, orkidelerin çiçekleri geçtikten hemen sonra sapları 2-3 boğum üzerinden keserek ve sulama talimatına uyarak bakımına devam edebilirsin. Çiçek sapındaki çiçekler solunca, daldaki filizlenme boğumlarından sadece en canlı görünenleri sayarak, en alttan yukarı doğru 3.’sünün üstünden, 1-2 cm yukarıdan keskin ve steril bir bıçakla kesmelisin.

Melanie Handke · 25 Ekim 2011 12:01 tarihinde

Orkidemin çiçekleri solmaya başladı..bu konuda yapabileceğim
bir şey var mI?

fatma · 22 Ağustos 2011 15:02 tarihinde

benim orkidem çiçeklerini döktükten sonra çubuğunu kestik yeniden filiz çıkardı fakat biz çiçek beklerken oradan yeni yapraklar çıkmaya başladı…şean çubuğun üstünde küçük boylu bir orkidemiz daha oldu ne yapmamızı önerirsiniz.

AKSEL · 31 Temmuz 2011 19:56 tarihinde

orkidemi yeni aldım bakım ile ilgil bilgileriniz uygulayacagım ..
ancak bir sorum var toprak yada sakısı degişikliği yapabilrmiyim yoksa çiçekçiden aldığım gibi bakmalıyım ?

  444çiçek · 13 Ağustos 2011 18:24 tarihinde

  Bitki sağlıklı görünüyorsa mümkün olduğu kadar saksı değiştirilmemelidir. Saksıdan çıkan birkaç kök önemli değildir. Değiştirme yapılacaksa çiçeksiz bir döneme denk getirilir. (Normal toprak kullanılmaz. Bulunabilirse orkide için hazırlanmış özel torf kullanılmalıdır. ( ağaç kabuğu, yaprak çürüntüsü, yosun ve bitkisel kömürden hazırlanmış karışımlardır).
  Uygun torf bulunamazsa bahçe ürünleri satan her yerde bulunabilen hindistan cevizi lifleri kullanılabilir. Yeni saksı eskisinden sadece bir numara büyük olmalıdır.

  Orkideler için hazırlanmış bir sıvı gübre ile yaz aylarında 2, kışın 4 haftada bir beslenir. Aşırı gübreleme faydadan ziyade zarar verir. Önerilere dikkatle uymalıdır.

berna r · 22 Temmuz 2011 12:23 tarihinde

1 ay önce bir orkide hediye edildi. şu an çiçeklerini döküyor. normal mi? bundan sonra ne yapılmalı? teşekkür ederim

  444çiçek · 13 Ağustos 2011 18:24 tarihinde

  Orkideler çiçeklerini döktükten sonra dalı asla kurumadan kesilmemelidir. Kurumayan dalın devamından çiçek açmaya devam edebilir. Dal kuruduğu zaman kuruduğu yerden bağ makası ile kesilebilir. Erken çiçek açması için orkide vitamini kullanarak daha çabuk ve verimli çiçek açtırabilirsiniz.

fatma · 19 Temmuz 2011 18:05 tarihinde

merhaba benim orkidem 2 hafta önce hediye geldi çok tatlı çiçek bakımı ile ilgili bilgim yok bu siteyi gördüm yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum nasıl bakılır nasıl sulanır bilmiyorum çiçekçiye gittim 20 günde su ver başka da bişi istemez dedi ama çiçek ilk aldığımda canlıydı birkaç gün içerisinde çiçekleri canlılığını kaybetti üzerindeki tomurcuklar sarardı ve kurudu su verdim ama şuanda da alttan 2 yaprak sarardı ve düştü ne yapmalıyım lütfen yardım edin bu çiçeği çok sevdim

  444çiçek · 13 Ağustos 2011 18:25 tarihinde

  Orkidenizin yapraklarının sararıp dökülmesi durumunda yapılacak pek bir şey kalmamıştır. Genel olarak yaprakları dökülüp sararan orkideler ölmektedir. Fakat köklerinde sararma olmaması durumunda bazı orkideler tekrar yaprak verebilirler. Orkideler çiçeklerini döktükten sonra dalı asla kurumadan kesilmemelidir. Kurumayan dalın devamından çiçek açmaya devam edebilir. Dal kuruduğu zaman kuruduğu yerden bağ makası ile kesilebilir. Erken çiçek açması için orkide vitamini kullanarak daha çabuk ve verimli çiçek açtırabilirsiniz.

  Orkidenizin tomurcuklarının sararıp dökmesinin ana nedeni üşümesidir. Üşümeden kaynaklanmadığını düşüyorsanız diğer salon içi süs bitkilerinde olan başlıca sorun yüksek oranlı klorlu sudur. Klorlu su orkide köklerinin gözeneklerini kapatarak çiçeklere yeterli su gitmesini engeller ve orkidenizin ölmesine neden olur. Orkidelerini su verirken dinlenmiş su yada içme suyu kullanınız.

  Bitkinizi haftada 1 kere özel sulama kabı içerisine saksının yarısına gelecek kadar su doldurduktan sonra takriben 1-2 saat bekletip kabın içerisinde ki tüm suyu boşaltarak orkidenizin gerek duyduğu tüm suyu vermiş olacaksınız. Altında su tabağı olmaz ise vereceğiniz suyu ağaç kabukları çekmeden alta geçecektir. Altında su verirken bir kab olmasına özen gösteriniz.Not: Kap içerisinde asla bayat su bırakmayın. Su kaldığında kökler hava almayacağından orkideniz ölebilir.

incilay · 21 Mayıs 2011 11:18 tarihinde

meraba
benim orkidem 8 aydır var.çiçekleri hiç düşmedi sürekli çiçekli maşallah ama saksısı nasıl olmaşlı içim rahatdeğil.sürekli alttan su veriyorum su koyulu tas içerisinde şuandada çok güzel durumda.Farklı bir tavsiyesi olan vaar mı?

NAZ · 7 Mayıs 2011 09:57 tarihinde

slm ben BELCIKADAN naz evimde 10 tane lila orkidem var lila saksi icinde ince uzun cam vazolar icerisine yerlestirdim ve evimin her kosesi lila orkidelerle canli canli cicek ve yapraklariyla adeta bana gulumsuyorlar nese mutluluk veriyorlar.paylasmak istedim tesekkurler

meryem · 12 Nisan 2011 17:36 tarihinde

benim annem de orkidemin çiçekleri döküldü die sapını dipten kesmiş bu sene hiç açmadı ama birinin yaprakları duruyor ve çok canlı ama diğerine aynı bakımı yapmamıza rağmen onun yaprakları sarımtırak bir renk aldı ne yapmalıyım ? sizce yeniden sap çıkarıp çiçek açarmı acil yazarsanız sevinirim:)

aysun · 7 Nisan 2011 18:15 tarihinde

Merhaba, orkidemin çiçekleri döküldü bende 3. boğumdan kestim ama kalan kısmı sararmaya başladı. Sanırım cok suladım. Saksısınız şeffaf olması mı gerekiyor Köklerinin güneş alması gerek dediler doğrumu? Birde arkadaşım 2 gün önce doğum günümde bana yeni bir orkide hediye etti yapraklarının uçları sivri şekilde kesilmişti. Eski orkidemin yapraklarınıda o şekilde kessem olurmu yapraklar ağır geldiği için kökleri dışarı çıkıyor??

sinanözütemiz · 26 Mart 2011 02:12 tarihinde

benimde 2 tane orkidem var avrupadan hediye geldi çok güzeldi ama saksı küçüktü saksıyı değiştirin dediler toprağınıda normal çiçek toprağı koyduk genede tek tek çiçekleri dökülüyor birde saksının şeffaf olması lazım dediler nekadar doğru beni bilgilendirirseniz memnun olurum selamlar

seda · 17 Mart 2011 02:15 tarihinde

mrb 1 ay önce orkide aldık.cok cicekli ve tomurcukları vardı. ama yapraklarında ve cıceklerın uzeınde küf vardı.havası kuru bir yerde yasıyoruz dikkat ettim haftada bir su verin yazıyordu kagıtta ama ben 2 3gunde bir verdim ama fazla vermedim suyu.nem olsun dıye de yapraklarına aksam su püskürtüm.tomurcuklar kurumaya basladı ve hepsi döküldü sonra cicekleri döküldü.ama digerinin cicekleri duruyor tek taraflı dokulme oldu.köküne baktım sapı fasülyenin kurumus hali gibi olmus ama üst tarafı iyi gözüküyor ne yapmalıyım kökünden mi kesilmeli üstten mi kesilmeli yani o sap yasarmı daha cürüyüp gidecek mi kesmem gerekiorsa nasıl kesılmeli yardımcı olursanız sevınırım

sevinç baykara · 26 Şubat 2011 02:18 tarihinde

merhaba sizde çok güzel bir orkide aldım öncelikle teşekkür ederim ancak saksının içinde orkide kökü ile beraber oynuyor sabit deği sanki ve çubugu var destekleyici ancak çubuk saglam durmadıgı için toprakta orkideyi de düzgün bir şekilde tutamıyor ne yapmamı tavsiye edersiniz ölmesini istemiyorum :((

Fatma · 3 Şubat 2011 23:07 tarihinde

bu siteye binbir umut ile girdim ama orkidem için çok az bilgi edinebilidim oysa ki hem sorunlara çare bulmak ve hem de nasıl çoğalır konusunda bilgi edinmeyi çok istiyorum

deniz · 26 Ocak 2011 15:08 tarihinde

orkidemin önce çiçekleri soldu sonra dalı kurudu kuruyan dalı sonundan kestik acaba yine bir dal uzarmı çiçek açarmı yaprakların durumu oldukça iyi

semra · 9 Ocak 2011 17:09 tarihinde

orkide çiçeğinin gelişimi için önüne ayna konulmasını tavsiye ettiler. bize bu konuda bilgi verir misiniz ?
teşekkürler…

hakan · 9 Ocak 2011 14:38 tarihinde

merhaba…

Haziran ayında bir 3 dalı olan bir orkide aldım.. Buradaki tavsiyelerinize göre bakımını yaptım. Aldığım günden beri dallarından birindeki çiçek hiç düşmedi ve son bir aydırda yeni çiçekler verdi. mevcut dalların üst kısımlarındanda yeni dallar çıktı ve onlarda filizlendi yakında yeni çiçeklerde çıkacak. Ocak ayının artasındayız bu durum normalmı..

musvir · 27 Kasım 2010 22:31 tarihinde

Orkideleri direkt güneşe maruz bırakmamak ve tabağında su kalmamasına özen göstermek gerekiyor.

ahmet · 26 Kasım 2010 20:35 tarihinde

bizim orkidemiz vardı ve onun ucuna sert bir cisim isabet etti ucu koptu ne yapmamız gerekiyor?

hülya · 18 Eylül 2010 20:55 tarihinde

merhaba ben de geçen yıl ağustos ayında iki tane orkide aldım.bir iki ay sonra çiçekleri soldu döküldü sapları kurudu kestik.şimdi birinin gayet çok ve yeşil yaprakları var.diğeri yapraklarını döktü ama şimdi yeniden küçük yaprağı çıkıyor.fakat sap kurudu gitti.şimdi cevap almak istediğim sorum şu: tekrar bir sap çıkar mı?çıkarsa ne kadar sürede çıkar ve ne yapmalıyım.çiçeklerimin ölmesini istemiyorum.lütfen yardım edin.teşekkürler

sema şimşek · 4 Eylül 2010 12:08 tarihinde

benimde bir orkidem var haftada bir suluyorum cama yakın yerde ve hava alıyor yaprakları döküldükten sonra sap sarardı ne yapmam lazım acaba ve ne zaman cıcek acar

TUĞBA KAYAKENT · 25 Ağustos 2010 10:33 tarihinde

yeni evliyim eşim hediye almış cok tatlı bı orkıdem var suan cok guzel yorumlarınızı okudum umarım ona ıyı bakarım soldurmam tavsıyesı olan varmı …:)

heidineydi · 18 Ağustos 2010 18:51 tarihinde

mrb: bana orkidem hediye geldi üzerinde tomurcukları ve açmış çiçekleri vardı tomurcuklar düştü çiçekleri duruyor ne yapmam lazım saksısını deyişsem olurmu acaba rica etsem yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

ezgi · 3 Ağustos 2010 11:01 tarihinde

merhaba,benim orkidemin sapları kurudu güneşte unutup tatile çıktım geldiğimde sapsarı olmuşlardı şimdi ne yapmam gerekiyor. yaprakları koyu yeşil ve çok canlı gözüküyor yapraklarında sorun yok.teşekkür ederim

ılgın · 2 Temmuz 2010 13:37 tarihinde

ben de orkıde alıcam umarım bır sorun olmaz bakmam konusunda 🙁

efe · 29 Mayıs 2010 20:00 tarihinde

bizim çiçeğin dalı taşıma esnasında kırıldı, dipten kestik. 9 aydır saksının dibinde iki koca yaprak bekliyor. yazında açmazsa balkondan fırlatacağım.

tinkerbell · 30 Mart 2010 23:39 tarihinde

Evet cok sulamak iyi degil .Haftada 1 kez sulayın, saksının dibine tabak koyun. Klorlu su her türlü bitkiye zararlıdır. Bu yüzden musluk suyundan suluyorsanız, suyu en az 1 gün kloru uçması için dinlendirmelisiniz. Kesinlikle çiçeklerine su püskürtmeyin.

İPEK · 18 Mart 2010 10:17 tarihinde

merhaba
orkıdem ılk alındıgında gayet buyuk ve cok yapraklıydı ama suan çıçeklerınden dıp kısımda olan bırı soldu ve
yesıl yaparaklarından ıkı tanesıde sarardı ve bende kopardım …cok uzuluyorum cıcegıme ne oluo bılgısı olan var mı acaba???

burcu · 28 Şubat 2010 18:34 tarihinde

Orkideleri nasıl çoğaltabiliriz? Benim de var ama arttırmak istiyorum.. 🙂

FUNDA · 3 Şubat 2010 12:48 tarihinde

orkıdemın cıceklerı dokuldukten sonra 2 bogumundan kestım
gayet saglıklı yaprakları var dı ama suanda enalt yapragı sararmaya basladı aynı zamanda kesılen dallarıda sararmaya basladı vıtamın aldım ama uzerınde sararn bıtkılere kullanmayınız yazdıgı ıcınde veremıyorum ne yapmam lazım

deniz · 29 Ocak 2010 19:56 tarihinde

Merhaba;
Yaklaşık 1,5 senedir orkide yetiştiriyorum.Orkidemin çiçekleri döküldükten sonra bi daha açmadı.Sapları kuruduğu için kesmem sölendi . yakın bi zamandada almış olduğum yapı marketteki çalışan toprağını değiştirmemi söledi bende bi umut onuda yaptım fakat orkidemin alttan yaprakları sarırıp düşmeye başladı ,lütfen bana ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorumm.

  aslı · 7 Temmuz 2010 20:46 tarihinde

  meralar.orkideniz şuan bir nevi hastalık durumunda.nem oranının yükselmesi lazım.en iyi çözüm.evde duş yapılan banyoya almanızı öneririm.ve haftada bir 2 bardak suyla sulamanız gerekmektedir.yakın zamanda iyileştiğini görüceksiniz

  oguz · 14 Ekim 2010 23:48 tarihinde

  topragını degıstırırken normal toprak koymaman gerekli çünkü çürümüş yapraklar içeren bakteri içeren toprakta yetişiyo bu bitki çürükçül yani

SEMA · 28 Ocak 2010 12:03 tarihinde

merhaba, benimde orkide min çiçekleri döküldükten sonra sapı kurumaya başladı ben de dibine iki parmak kala kestim. şimdi yaprakları da ayrılıp kurumaya başladı. şimdi ne yapmam gerekiyor tekrar çiçek açması için. teşekkürler

  Bünyamin Aydın · 13 Ocak 2011 00:48 tarihinde

  iki tane orkidem vardı ,çiçekleri döküldü şimde ne yapmalıyım,NERESİNDEN budamalıyım

  zeynep kürşat · 14 Mart 2011 12:39 tarihinde

  çiçeklerinin tamamı döküldükten sonra alttan 3.boğumun üzerinden (3cm kadar)kestim yeni filiz verdi vitamininide 15 günde veriyorum tavsiye ederim

apo · 24 Ocak 2010 19:36 tarihinde

ya benim orkidemde öle oldu gidin çiçekçiden vitamin alın hemen canlanıo…

baba · 24 Ocak 2010 19:35 tarihinde

mine hanım size kendi bilgilerimi aktarıorum benim orkidemde öle olmuştu çok üzülmüştüm kadın doğum kontröl hapı verdim şimdi çok güzel orkidem filizlendi.(veterinere gidin)

sinan · 20 Ocak 2010 19:44 tarihinde

benım ıkı adet orkıdem var nezaman saksısını degıstırmem lazım uretmek naısl yapılır

  heidineydi · 18 Ağustos 2010 18:32 tarihinde

  slm: orkidem bana hediye geldi ama tomurcukları tek tek düşüyor ne yapmalıyım saksısını, mı deyiştirsem acaba lütfen bana yardımcı olurmusunuz birde hangi ayda saksı deyişimi oluyor orkide şu anda mutfakta duruyor sizce yeri uygunmudur teşekkür ederim by

  zehra · 24 Mayıs 2011 21:55 tarihinde

  orkidenin saksisi hic degistirilmez aydinlik ve sicak bir ortamda tutun suyunu haftada bir legenin icine su doldurunsaksiyi icine oturtun yarim saat sonra alin cicekleri dokulunce 3uncu gozden dalini kesin baska yerden dal verecektir

burcu · 19 Ocak 2010 17:46 tarihinde

bende orkide aldım nasıl suluycağımı bilmiyorum
saksısında kabın büyüklüğünün yarısı kadar su var.
haftada bir suyunu değiştiriyorum ama doğrumu yapıyorum bilmiyorum. yaprakları düşüyor tek tek lütfen yardım ederseniz sevinirim :)))

  Bünyamin Aydın · 13 Ocak 2011 00:54 tarihinde

  bende orkide aldım nasıl suluycağımı bilmiyorum
  saksısında kabın büyüklüğünün yarısı kadar su var.
  haftada bir suyunu değiştiriyorum ama doğrumu yapıyorum bilmiyorum. yaprakları düşüyor tek tek lütfen yardım ederseniz sevinirim

  Bünyamin Aydın · 13 Ocak 2011 00:58 tarihinde

  bende orkide aldım nasıl suluycağımı bilmiyorum
  saksısında kabın büyüklüğünün yarısı kadar su var.
  bittikce kabın yarısı kadar dolduruyorum.Şimdi çiçekleri bitti,nasıl budamam gerekiyor,saksısını büyüteyimmi,yardım ederseniz sevinirim ))

  sevim uzuntepe · 27 Mayıs 2011 20:07 tarihinde

  orkideler fazla suyu sevmez.sadece köklerinin ıslanmasını ister ,hele saksıdaki su hemen süzülmeli.çiçekler dökülünce 2-3 boğum yukarıya doğru kesilmeli…

mine özcan · 23 Aralık 2009 19:32 tarihinde

benim de orkidem var ama çiçeklerini döktükten sonra yaprakları çok cansız kaldı. Hatta çiçeklerini döken sapı sarardı. Galiba suyunu fazla vermişim. Ama şimdi uzun süre sulamıyorum kurumasını bekliyorum toprağın. sizin önereceğiniz bişey varsa eğer yazarsanız…

  mana · 20 Ocak 2011 22:18 tarihinde

  saksi icindeki orkideyi fazla sulamaktan korkuyorsaniz olcu cam cay bardagi soguk olmayacak ilik vede musluk suyu olmayacak

dilan · 26 Kasım 2009 20:30 tarihinde

ben yeni aldım ve çooook mutluyuz

erdinç · 29 Haziran 2009 18:17 tarihinde

orkidelere su verirken saksı tabağından mı toprağından mı verilmeli? ayrıca , yaprağından birisi koparsa ne yapılmalı ve neden olabilir? bilgi verirseniz memnun olurum. sitenizi beğendim. teşekkürler.

  Erdoğan · 20 Ocak 2011 12:53 tarihinde

  Birazda üretim ve çoğaltma hakkında bilgilendirmenizi rica edeceğim.

  saygılarımla

  vesile fidangül · 4 Şubat 2011 21:12 tarihinde

  orkidemi yeni aldım bordo renginde her türlü bilgiye ihtiyacım var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir