Günlük hayatta ihtiyaç duyduğunuz motivasyon ve enerjiyi almanıza yardımcı olan birbirinden güzel kış bitkileri, balkonları ve evleri süslüyor. Kış bitkileri, birbirinden farklı çeşitleriyle enerjinizi yenilemeye katkı sağlamakla beraber, meditatif etkisi ile de tercih sebebi. Bitki bakımıyla uğraşmanın ve yaşam alanınızı bitkilerle süslemenin olumlu etkileri, hem geçmişte hem de günümüzde sıkça araştırılan bir konu. Oldukça ilgi çekici deneylerin gösterdiği yegane sonuç ise bitkilerin duygularımızdan etkilendiği ve bizleri de etkiledikleri yönünde. Bakımı kolay, ilgilenmesi zevkli bu rengarenk çiçekler ve bitkiler, aynı zamanda mükemmel hediye alternatifleri arasında.

Kış Mevsiminin Rengarenk Çiçekleri

 • Hercai Menekşe: Özellikle kışın oldukça rağbet görür. Sarı, beyaz, mor ve bordo gibi birbirinden farklı renk tonlarına sahip olan bu özel çiçekler, kış aylarında bile bahar coşkusunu hissetmenize yardımcı olur. Üstelik hercai menekşeler, kış aylarında suya bile ihtiyaç duymaz. Onları; bahçenizin, balkonunuzun veya evinizin ışık alan bir alanına koymanız onlar için yeterlidir.
 • Çuha: Bir başka popüler çiçek türü olan çuha çiçekleri, kış aylarında sıklıkla tercih edilir. Çuha çiçekleri; kırmızı, pembe, mor ve turuncu gibi renklerle evinizi ve bahçenizi renklendirir. Yarı gölgelik alanları seven bu çiçekler, tıpkı hercai menekşeler gibi kışın su ihtiyacı duymaz.
 • Siklamen: Soğuk havaya dayanıklı çiçekler arasında, kış mevsimini en çok seven bitki türlerinden biri olan siklamenler de yer alır. Koyu pembe, mor, kırmızı ve kendi adını verdiği siklamen renginde bulunabilir. Zaman zaman diplerinden çıkan siyah renkli yaprakları ayıklamanız gerekebilir. Bunun dışında herhangi bir ekstra bakım uygulamanız şart değildir.
 • Kardelen: İlk defa İzmir’in dağlık bölgelerinde keşfedilen ve botanik kayıtlarına geçen kardelenler, -15 dereceye kadar dayanabilir. Özellikle ocak ayında çiçek açan kardelenler, bembeyaz renkleriyle bulunduğu ortama ışık katar.

Soğuğa Dayanıklı En Güzel Bitki Türleri

 • Şeflera: İster salonunuzda, ister balkonunuzda gönül rahatlığıyla yetiştirebileceğiniz şeflera bitkisi, özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Sarı ve yeşil tonlarında yaprakları ile parmakları andıran bu bitkiler yaklaşık 4-20 metre arasında boy atabilir. Güneşi gören bölümlerinde eğilmelere rastlayabileceğiniz bu bitkinin, arada sırada yönünü değiştirmeniz büyük fayda sağlar. Şeflera bitkisinin göz alıcı ve güçlü görünümü, onu en sık tercih edilen salon bitkilerinden biri yapar.
 • Şamador: Küçük yapılı bir palmiye türü olan şamadoralar, özellikle son zamanlarda oldukça popüler salon bitkileri arasında. Palmiyelerin sivri, uzun ve koyu yeşil tonlarındaki estetik yaprak yapısına sahip olması, şamadoraların bulundukları her ortamı daha şık hale getirmesini sağlar. Bulunduğu ortamın havasını da temizleyen bu maharetli bitkilere, haftada bir defa su verebilirsiniz.
 • Aloe Vera: Mısır’da ölümsüzlük bitkisi adını almış olan aloe vera bitkisi, estetik görünümünün yanı sıra çok da şifalıdır. Saçlardan tırnaklara kadar vücudun pek çok bölgesi için kullanılabilen bu bitkiler, bir o kadar da dayanıklı yapıya sahiptir. Zambakgiller ailesinden olan aloe vera bitkilerinin yaprakları, kaktüslere benzer. Bu yaprakların özleri, güncel olarak birçok ilaçta da kullanılır. Ayrıca cilt bakım ürünlerinin de vazgeçilmez bir içeriği olan aloe vera bitkilerinin bakımını ise oldukça pratik bir şekilde yapabilirsiniz. 10 günlük periyotlarla su verebileceğiniz aloe vera bitkisi, oda sıcaklığında sorunsuzca büyüyüp gelişebilir. Yapraklarındaki yağları, yiyecek ve içeceklerinizde bile kullanabileceğiniz bu bitkiler hem estetik zevkinize hem de sağlığınıza hitap eder.

Daha pek çok çeşidi bulunan bu bitkilerle ilgili detaylı bilgiye sahip olmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu bahçıvan kursu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kış Bitkileri Hakkında Merak Edilenler

 • Kış Bitkilerinin Saksılarını Ne Kadar Sıklıkla Değiştirmeliyim?

Her bitki türünün saksı değişim aralığının birbirinden farklı olmasına karşın, kış bitkileri soğuğa karşı dirençli ve bakımları pratik olduğundan saksılarını yılda bir kere değiştirmeniz yeterli olabilir.

 • Saksısını Değiştireceğim Bitkinin Yeni Saksısı Nasıl Olmalı?

Yeni tercih edeceğiniz saksının boyutu oldukça önemli. Yeni saksının, eskisinden minimum 1-2 boy daha büyük olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız bu yeni saksıyı, kireçsiz suyun altında bir süre bekletmeniz faydalı olabilir.

 • Saksı Değiştirirken Toprağı da Yenilemeli Miyim?

Bitkinizin saksısını değiştirirken eski toprağının üçte birini yeni toprakla değiştirebilir ve o şekilde yeni saksıya aktarabilirsiniz.

 • Bitkiler İçin En Uygun Toprak Hangisidir?

Bitki türleri farklı çeşitte toprak isteyebilir. Her toprak çeşidi, her bitki türünün büyümesi ve gelişmesi için ideal olmayabilir. Fakat kış bitkileri ve çiçekleri genellikle geçirgen türde ve organik içeriği zengin, torf ve gübre gibi maddeleri barındıran topraklarda daha hızlı gelişebilir.

Siz de yaşadığınız ortamı bitkilerle donatmak veya sevdiklerinize hediye ederek onları mutlu etmek istiyorsanız ÇiçekSepeti’nde daha pek çok kışa dayanıklı çiçek ve bitki türlerini inceleyebilirsiniz. Güvenli teslimat ve pratik sipariş seçenekleri için ÇiçekSepeti’ni ziyaret etmeniz yeterli.

Kategoriler: Uncategorized

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir