Bitkileriyle konuşan insanlara tuhaf gözlerle bakar mısınız siz de? Nasıl ki pek çok şeyi anne veya baba olmadan anlayamıyorsanız bu davranışı da bitki sahibi olmadan anlayamazsınız. Bir süre sonra çocuğunuz gibi olan o bitkilere verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz özen, sizi onlarla konuşur hale getirebiliyor. Bitki bakımı çok keyifli bir uğraş olsa da üzerine fazlaca eğilmeyi gerektiren hobilerden bir tanesi. Aksi takdirde binbir hevesle yerlerini yaptığınız ve seyretmelere doyamadığınız çiçekleriniz kısa sürede solabiliyor. Bu yüzden bitki bakımı konusunda detaylı bilgi edinmeli ve hem evinizin şartlarına hem de yaşam tarzınıza uygun bitkiler tercih etmelisiniz. Eviniz fazla güneş görmeyen bir ev ise güneş istemeyen saksı bitkileri bulmalısınız.

Bunun yanı sıra yoğun çalıştığınız için zaman zaman dalgın olabiliyorsanız fazla su istemeyen ve sulamadığınızda solmayacak bitkiler seçebilirsiniz. Buna rağmen kurumuş çiçekleriniz varsa kuruyan çiçekler ile ilgili önerilerin yer aldığı yazımızı okuyarak harika bir şekilde değerlendirebilirsiniz. “Ben her şeye hazırım, çiçeklerime gözüm gibi bakacağım” diyorsanız “En Zarif 12 Saksı Çiçeği” yazımızda harika tavsiyeler bulabilirsiniz. Saksı bitkisi seçimi yapacağınız zaman bu listeye göz atmayı da ihmal etmemelisiniz.

Uzun Ömürlü Ev Bitkilerinin Ortak Özellikleri

uzun ömürlü ev bitkilerin özellikleri

Uzun yıllar boyunca evinizde size eşlik eden tüm bitkilerin ortak özelliği, fazla nazlı olmamaları ve pek çok zorlu koşula karşı dayanıklılıklarıdır. Böylece sizin fazla ilgi gösteremediğiniz dönemlerde dahi hayatta kalmaya devam edebiliyorlar. Ayrıca uzun ömürlü bitkilerin büyük bir çoğunluğu fazla suya ihtiyaç duymuyor. Bunun yanı sıra bu tarz ev bitkilerinin güneşi de çok fazla aramadığından bahsedilebiliyor. Dolayısıyla evin içinde istenen her yere rahatça yerleştirilebiliyorlar.

Çiçeğinizin Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler

çiçeğin ömrünü uzatmak için yapılacaklar

Bitkilerinizin canlılığını koruması ve kısa sürede kurumaması için bakımlarına özen göstermek gerekiyor. Özel bakıma ihtiyaç duymayan bir çiçeğe sahip olsanız da onun bir canlı olduğunu unutmamalısınız. Onlar için ideal koşulları ve ortamı sağladığınızda evinize ve yaşamınıza eşsiz bir güzellik katmaya devam edecekler.

  • Yeterli miktarda su alması için çiçek kabının en azından dörtte üçünü suyla doldurmalısınız.
  • Çok soğuk ya da sıcak su yerine mümkün mertebe ılık su kullanmalısınız. Böylece çiçekleriniz daha kolay canlanır ve ölme gibi bir riskle karşılaşmaz.
  • Düzenli olarak çiçek besini ve vitamin vermelisiniz.
  • 5 günde bir mutlaka suyunu değiştirmelisiniz. Su seviyelerini de her gün kontrol etmelisiniz.
  • Uçlarında oluşmuş küfü veya yosunları düzenli olarak temizlemeli ve çiçeklerin dallarını üç günde bir kesmelisiniz. Böylece bitkileriniz daha uzun süre yaşar.
  • Hiçbir koşulda direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Sanılanın aksine saksı çiçekleri fazla sıcak ortamdan hoşlanmazlar. Onlara biraz daha yumuşak bir ortam sunmalısınız. Saksı çiçeklerini ya da çiçek aranjmanlarını evinizdeki aydınlık bir masanın üzerine veya evin bol ışık alabilen bir köşesine yerleştirebilirsiniz. Burası onlar için ideal bir alan olacak ve bitkiler gelişimine yardım edecektir. Bu konuyla ilgiliyseniz kesme çiçeklerin hasat sonrası korunması ve vazo ömrünün arttırılmasıyla ilgili bitki gelişim düzenleyicileri makalesini okuyabilirsiniz.

Bitki Bakımı ile ilgili Sık Sorulanlar

  • Toprak değiştirirken bitki topraktan nasıl arındırılır?

Toprak değişimi yaparken bitkinin köklerini eski topraktan ayırabilmek için ılık su kullanabilirsiniz. Eğer konuyla ilgiliyseniz süs bitkileriyle alakalı olan V. Süs Bitkileri Kongresi kitabında enteresan bilgiler bulabilirsiniz.

  • Bitkilerin yaşının ısı ihtiyacı üzerinde etkisi var mıdır?

Genç bitkiler yaşlı bitkilerden daha fazla ısıya ihtiyaç duyar. Bu yüzden yaşlı bitkilerin daha serin yerlerde muhafaza edilmesi gerekir.

  • Bitkiler cinsine göre farklı şekillerde mi sulanmalıdır?

Bitkilerin toprağına dokunarak sulanması gerekir. Çiçekli bitkileri toprak üstünden, yapraklı bitkileri ise püskürtme yöntemiyle sulayabilirsiniz.

  • Saksı bitkileri ne zaman vitamine ihtiyaç duyar?

Evinizdeki saksı bitkilerine ilkbahar başından sonbahar başına kadar mutlaka vitamin takviyesi yapmalısınız.

Siz de evinizde şıklık yaratmak ya da sevdiklerinize hediye etmek için saksı bitkisi arıyorsanız bulunduğu ortama güzellik katacak ve hediye edilen kişiyi mutlu edecek çok sayıda saksı çiçeği seçeneğini Çiçek Sepeti’nde bulabilirsiniz.

Kategoriler: Çiçekler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir