Yaz çiçeklerinin coşkusunun ruhunuza yansımasını mı istiyorsunuz? Yazın açan rengarenk çiçekler, insan psikolojisi üzerinde pozitif bir etki yaratır. Bitkilerin bugüne kadar insanların bedenine şifa verdiğini biliyoruz. Şifalı bitkiler sadece bedene değil, kimi zaman ruhumuza da ilaç olabilir. Özellikle peyzaj ve insan psikolojisi arasındaki ilişki pek çok kez akademik olarak incelenmiştir. Bu incelemelerden biri olan ‘İnsan Psikolojisi ve Peyzaj Tasarımı’ bitkilerin insan psikolojisi üzerindeki etkisini net bir biçimde ortaya koyar. Bir bahçeye sahip olmasanız da bu ilaçtan balkonlarınızda ya da evinizin en sevdiğiniz köşelerinde faydalanabilirsiniz! Balkonunuzda nasıl bitki yetiştireceğinize dair aklınızdaki sorulara yanıt arıyorsanız, balkon bitkileri hakkında daha önce kaleme alınan yazımız size yardımcı olabilir!

Yazın mis kokusunu evinize doldurarak, size mutluluk getirecek saksı çiçeklerinden bazılarını sizler için derledik. Bu bitkileri evinizde ya da balkonunuzda bir saksıda yetiştirebileceğiniz gibi bazılarını bahçenizde de yetiştirebilirsiniz.

Yaz Aylarında Çiçek Açan Balkon Çiçekleri

Yazın vazgeçilmezlerinden biri de balkonda geçirilen zamandır. Bu zamanlarda size eşlik eden rengarenk çiçekler de olduğunda, yaz mevsiminin o güzel enerjisini içinizde hissedebilirsiniz. Nereden başlayacağını bilemeyenler için ise işte iki balkon çiçeği…

Petunya

Yazın habercisi diyebileceğimiz Petunya, güzelliği ile hem balkonlarınızı hem de bahçelerinizi süsleyebilir. Humuslu ve beslenmiş toprakları tercih eden Petunya çiçeği ile ilgili bilmeniz gereken en önemli özellik, her güzel şey gibi narin oluşudur. Dolayısıyla rüzgârdan olabildiğince korunabileceği bir alanda, toprağının kurumamasına özen göstererek, yaz boyunca bu güzelliği izleyebilirsiniz!

petunya

Gazanya

Vahşi Papatya olarak anılan Gazanya bitkisi, yaz aylarında hem bahçelere hem de evlere renkli bir dokunuş yapabilir. Ekimi oldukça kolay olan Gazanya çiçeği, gündüz güneşi severken geceleri serin havadan hoşlanır. Haftada 3 kez sulamanın yeterli olacağı Gazanya bitkisinin toprağını ilkbahar ve yaz aylarında gübrelemeniz, yeni tohumlar açısından oldukça verimli olacaktır.

gazanya

Yazın Çiçeklenen Bahçe Bitkileri

Evlerin balkonlara ve bahçelere taştığı yaz aylarında, yeni açan çiçeklerin kokusunu içine çekerek, soğuk içeceğini yudumlamayı kim istemez ki? Bu hayal gözünüzde canlandıysa ve o çiçeklerin kokusunu şimdiden duymaya başladıysanız, gerçeğe dönüştürmek düşündüğünüzden çok daha kolay olabilir. Bakımıyla ve ekimiyle çok zorluk yaratmayan birçok seçenek olduğu gibi dilerseniz çok daha fazla ilgi isteyen bir tercih yaparak gösterdiğiniz ilgi ve sevginin karşılığını yaz aylarında alabilirsiniz.

yazın çiçeklenen bahçe bitkileri

Güneşi Seven Çiçekler

Güneş kimi çiçek için olmazsa olmaz bir faktörken, kimisi için tam tersi olabiliyor. Yaz aylarında güneşin etkisinin bitkiler üzerinde çok daha yoğun hissedildiği gerçeğinden hareketle güneşi seven çiçeklerden bahsetmek istedik. Petunya, Kadife Çiçeği, Begonya, Sardunya, Mine Çiçeği gibi birçok çiçek güneşi sever. Bunun yanında bazıları özel bakım isteyebilir. Kimisi daha gölge alanları tercih edebilir.

güneşi seven çiçekler

Yaz Çiçekleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yaz çiçekleri hemen herkesin görmeyi çok istediği fakat yeterince özeni göstermediği takdirde göremeyeceği narin canlılardır. İlgi, özen ve en önemlisi de sevgi isteyen bu çiçekleri evinizde görmek istiyorsanız, yaz çiçekleri hakkında en çok sorulan sorulara sizler için yanıt verelim;

  • Yaz Çiçeklerinin Büyümesini Nasıl Sağlarsınız?

Saksılarda büyüyen bitkilerle ilgili en büyük zorluklardan biri de en iyi şekilde büyümelerini sağlamak için ihtiyaç duydukları besin maddelerini almalarını sağlamaktır. Bitkiler büyüdükçe ve olgunlaştıkça topraktaki besinleri tüketirler. Bu nedenle, çiçeklerinizi gübrelemek değerlidir. Sağlıklı bir başlangıç yapmak için bitkilerinizde granül gübre kullanabilirsiniz. Daha sonrasında ise ihtiyaç duyduğunuz zaman haftalık olarak, sıvı gübre ile sulayabilirsiniz.

  • Yaz çiçeklerinin hemen solmaması ve güzellikleri ile tüm yazı sizinle geçirmesi için neler yapabilirsiniz?

Çiçekler açar, solar ve daha sonra yeniden çiçek açar. Bu karşı konulamaz bir süreçtir. Bu süreçte, ölen çiçekleri bitkinizden çıkarma işlemini gerçekleştirmeniz, bitkinin enerjisini tohum üretmekten, daha fazla yeni çiçek oluşturmaya yönlendirir. Yaz çiçeklerinizin rengarenk enerjisini korumak istiyorsanız, solmaya başlayan çiçekleri saksıdan ayırmanız size yardımcı olabilir. Böylece bitkiniz, enerjisini yeni çiçek açmaya verebilir.

  • Yaz çiçeklerinde sulamayı nasıl yapmalısınız?

Yazın çiçek açan saksı bitkileri söz konusu olduğunda sulamadan daha önemli bir şey yoktur. Bitkilerinizin kökleri sınırlı bir alanda olduğundan, sadece sınırlı bir alandan suya erişebilirler. Sürekli olarak sulama yapmazsanız, bitkiler stresli hale gelir ve bu da zarar görmelerine ve hastalıklara ortam hazırlar. Ayrıca, yanlış sulama büyüme ve çiçeklenme veriminin azalmasına neden olabilir. Sıcak havalarda, bitkilerinizi daha çok sulamanız gerekebilir. Soğuk havalarda, sık sık sulamak zorunda kalmazsınız, ancak saksılarınızın sulamalar arasında tamamen kurumasına izin vermeyin. Sulama ihtiyaçlarını belirlemek için, işaret parmağınızı toprağa değdirmeniz yeterlidir; toprak kuru ise, su zamanı gelmiş demektir. Değilse, bir başka günü bekleyin ve tekrar kontrol edin.

  • Yaz çiçeği yetiştirmeye nereden başlamalısınız?

Herkesin gördüğünde gülümsediği en az bir çiçek vardır. Size kendinizi hatırlatan, çocukluğunuzdaki bir anıya götüren o çiçekle birlikte yaşamak için daha fazla beklemeyin! Hemen harekete geçin ve yazın çiçek açan saksı bitkileri içinden sizin için en uygun olanı şimdi bulun!

Kategoriler: Çiçekler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir