Bonsai ağacı uyumu, barışı, dengeli bir zihin yapısını, doğada iyi olan her şeyi temsil ediyor. Özel tekniklerle yapılan budaması sayesinde sanatsal bir görünüm de kazanan bu güzel küçük ağaçlar, yeni iş tebriği için gönderebilecek trend hediyeler arasında yer alıyor. Hediye ettiğiniz bonsai türü ne olursa olsun, hediyenizi alan kişinin sizin için önemini ona  hissettirebilirsiniz.

İş Tebriği için Bonsai Hediyesinin Anlamları

Bonsai ağacı hediyesi, iş dünyasında birçok olumlu anlam taşıyor:

 • Geleceğe yönelik büyümeyi simgeliyor.
 • Sektördeki gelişen potansiyelleri, büyüyen yatırımları işaret edebiliyor.
 • Çoğalan başarının veya varlıkların şık bir sembolü olabiliyor.
 • Doğayla ve çevreyle uyumlu çalışma ilkesini hatırlatıyor.
 • İyi ilişkileri besleyip geliştirmenin başlangıç noktasını oluşturuyor.

Bir müşterinize sofistike görünümlü bonsai ağacı hediye ederek şirket mesajınızın fark edilip önemsenmesini sağlayabilirsiniz. Ofisinize yeni katılan iş arkadaşınıza bu harika bitki ile sıcak bir hoş geldin mesajı verebilirsiniz.

İç Mekan için En Uygun Bonsai Hangisi?

İç mekanlarda yetiştirebileceğiniz birkaç bonsai ağacı bulunuyor. Bakımı nispeten kolay olan Ficus Bonsai bitkisi (minyatür incir ağacı) yaygın olarak tercih ediliyor. Düşük nemli ortamlarda canlılığını koruyan, dayanıklı Ficuslar, bonsai dünyasına ilk kez adım atacaklar için iyi bir seçenek oluşturuyor. 

Diğer popüler iç mekan Bonsaileri arasında:

 • Para Ağacı, Jade (Crassula),
 • Fukien Tea (Carmona),
 • Şeflera – Hawai Şemsiyesi (Schefflera Arboricola),
 • Çin Tatlı Erik (Sageretia),
 • Şimşir (Ligustrum) yer alıyor.

Dış Mekan Bonsaileri

Çoğu insan Bonsai ağaçlarının iç mekan bitkileri olduğunu düşünüyor. Aslında çoğu Bonsai, normal ağaçlar gibi dört mevsimi yaşayabiliyor. İç mekanda iklimi tropikal ve subtropikal bitkiler için uygun olsa da, yıl boyunca sıcaklıkların yüksek ve sabit olduğu yerlerde çoğu Bonsai türü hayatta kalabiliyor.

Popüler dış Mmekan bonsai ağaçları arasında:

 • Zeytin (Olea europea), 
 • Cüce nar (Punica granatum), 
 • Fuşya, 
 • Çin Karaağaç (Ulmus parvifolia), 
 • Dut (Morus), 
 • Mantar Meşesi (Quercus suber), 
 • Kurtbağrı (Ligustrum sinensis) bulunuyor. 

Ayrıca, Japon Akçaağacı (Acer palmatum) ve Üç Dişli Akçaağaç (Acer buergerianum) türleri de dış mekanda iyi gelişebiliyor. 

Bonsai Yetiştirme Sanatı 

Bonsai sevenler, ağaçlarının bakımı, korunması ve gelişimi için emek harcarken aynı zamanda zihinsel ve ruhsal arınma ve tazelenme yaşadıklarına inanıyorlar. Uzak Doğu’da gelişen Bonsai bakım sanatı, zihin için bir meditasyon, duyuları geliştiren bir uygulama, beyin için yaratıcı bir pratik olarak değerlendiriliyor. 

Bonsainin topladığı yaşam enerjisini bulunduğu mekandaki herkesle paylaşma becerisi, Feng Shui sanatında da uzun zamandır saygı görüyor. Feng shui mekan tasarımlarında yer alan bonsailer uyum, denge ve refahın simgesi oluyor. Doğanın güçlerini günlük yaşamınıza yansıtan Bonsai ağaçları ile iş yerinizin enerjisini dengeleyebilirsiniz.

Bonsai Hakkında Merak Edilenler 

Bonsai Ne Demek?

Bonsai kelimesi, “bon” tabak / tepsi ve “sai” ağaç / bitki anlamında gelen iki kelimeden oluşuyor. Kökleri budanarak, aşılanarak minyatür hale getirilen ve saksıda yetiştirilen bonsai, istenen şekli alması için eğilen küçük ağaç veya maki anlamlarına geliyor. Bonsai yetiştirme sanatı da aynı adla anılıyor.

Bonsai Bakımı Zor Mudur?

Güçlü gün ışığı alan aydınlık bir yere yerleştirdiğinizde, ihtiyacı olan sürekli nemi sağlayarak bonsai ağacına yeterli bakım sağlayabilirsiniz. Doğrudan güneş ışığı alacağı bir yere ve radyatör, televizyon üzeri gibi ısınan bir yere yerleştirmediğinizden emin olmanız gerekiyor. 

Bonsai Ne Sıklıkla Sulanır?

Bonsai toprağını günlük kontrol ederek her zaman nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Nemli toprağı seven Bonsai yapraklarını her gün, özellikle sabah erken saatlerde sprey yardımıyla ıslatabilirsiniz.

Bonsai Kaç Yıl Yaşar?

Doğru şekilde bakıldığında, bir bonsai ağacı onlarca yıl veya daha uzun süre yaşayabilir. Dünyanın dört bir yanında sergilenen birçok antik bonsai, kelimenin gerçek anlamında yüzlerce yıldır hayatta kalmayı başarıyor. En yaşlısının 800’ün üzerinde olduğu düşünülen bonsai ağacı sahibine ömür boyu eşlik edebiliyor. 

Uzun ömürlü bonsai ağacı, güncelliğini yitirmeyecek bir hediye olma özelliği taşıyor. Uzun süreli bir başarı yolculuğunu kutlamak için sevdiklerinize hangi bonsai türünü hediye etmek istediğinize karar vermek için ciceksepeti.com bonsailerini inceleyebilirsiniz. 

Kategoriler: Hediye

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir