Doğanın canlandırıcı etkisini yaşam alanınıza taşımanın sihirli formülü teraryumlar, evinize estetik değer katmanın yanı sıra size de bir hobi kazandırır. Bu ürünler teorik olarak fanus içerisinde toprak tabanlı üretilen bitkilerdir. Mini bir bahçe havası olan teraryumların zemini; kum, taş, çakıl ve toprak katmanlarını barındırır. Suyun dikey yönde hareket etmesini sağlayan bu katmanlar, fanusun içinde küçük bir ekosistem oluşturur. Bu sayede fazla bakım gerektirmeyen bu ürün ideal bir hediye alternatifi olarak karşınıza çıkar. ÇiçekSepeti, her zevke ve bütçeye uygun teraryum seçeneklerini içeren geniş ürün yelpazesine sahiptir. Siz de sevdiklerinizi mutlu etmek için bakımı kolay bir teraryum seçebilir, bu sayede dayanıklı bir dekoratif ürünün fonksiyonelliği ile canlı çiçeğin zarafetini bir araya getirebilirsiniz.

teraryum

Sevdiklerinizi Teraryumlarla Mutlu Edin!

Kolay bakımı ve kattığı dekoratif değerle, teraryumlar her yaş grubuna hediye edilebilecek ideal bir hediye alternatifidir. Dekoratif olarak da kullanılabilen bu iç mekan bitkisini genç yaştaki çocukları doğayla tanıştırmak için de kullanabilirsiniz. Bakımı kolay bu bitki ışık alabilen çocuk ve genç odalarında kolayca yetiştirilebilir. Yaşayan bir ekosistem olan ürünü, taze duran aşkınızı sembolize etmek için sevgilinizle de paylaşabilirsiniz. Şık görünümüyle Öğretmenler Günü için de bu bitkileri değerlendirebilirsiniz. Ekstra bakım istemeyen teraryumları annenizin yaşam alanına sevginizi taşımak için de değerlendirebilirsiniz.

Teraryumlar hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz Türkiye Tohumcular Birliği’nde yayınlanan konuyla ilgili makaleyi inceleyebilirsiniz.

Teraryum Çeşitleri Nelerdir?

Teraryumlar, ofis ve ev dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan bonsai bitkilerinin bakımını çok daha kolay ve verimli hale getirir. Bunun yanı sıra orkide ve sarmaşık da teraryumda yetiştirilebilir.

teraryum
  • Zelkova Bonsai: Toprağının sürekli nemli kalması gerektiği için teraryumlarda sıklıkla tercih edilir. Doğanın yeşilini yaşam alanınıza taşıyan bu bitki, teraryum içerisinde çok daha az çabayla sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilir.
  • Çok Gövdeli Bonsai: Tropikal özellikli ağaçların minyatür şekilde yetiştirilmesi ile oluşan bu bitki teraryum içinde, doğal ortamına en yakın habitata kavuşarak yüksek verim gösterir.
  • Orkide: Ilıman iklimde yetişen orkide bitkisinin kapalı alanlarda canlılığını en iyi koruduğu ortam teraryumlardır. Bu hassas çiçek, cam fanus içerisinde dış etkenlere maruz kalmaz, bu sayede çok daha dayanıklı bir hale gelir.
  • Orman Sarmaşığı: Direkt sulama yerine nemli ortamda yetişmeye uygun olan bu bitki, teraryumlar için ideal formlardan biridir. Cam fanus içerisinde ortamdan bağımsız nemli hava kolayca oluşturulabilir. Bu sayede bitki, kapalı ortamda çok daha canlı ve parlak görünür.

Farklı teraryum örnekleri için Ankara Üniversitesi’nin açık ders notlarını okuyabilirsiniz.

Yaşayan Sevginin İfadesi: Teraryumlar

Teraryum kelime yapısı olarak akvaryum sözcüğünden gelir. Cam ya da plastik bir fanus içerisinde yapılan, farklı özelliklere sahip bitkilerin yetiştirilmesinde kullanılan tekniğe bu ad verilir.

teraryum

Doğayı minyatür olarak yaşam alanınıza taşıyan teraryumla sevdiklerinize karşı canlı hislerinizi sofistike bir biçimde yansıtabilirsiniz. Sade ve şık sunumlu bu ürün, cinsiyet ve yaş farkı olmaksızın, herkese hitap eder.

Teraryum Hakkında Merak Edilenler

  1. Teraryum Bitkileri Nelerdir?

Eğrelti otu, orman sarmaşığı, çeşitli yosunlar, sukulent bitkisi ve kaktüsler teraryum ortamı için ideal bitkilerdir. Nemi seven bu bitkileri, iç ortamda kolayca yetiştirebilirsiniz.

  1. Teraryumların Işıklandırması Nasıl Olmalıdır?

Yarı kapalı bir ekosistem olan teraryumlar, dış mekanda gün ışığı, iç mekanda gün ışığı etkili LED ampuller aracılığıyla ışıklandırılmalıdır. Bir iç mekan bitkisi için ideal ışıklandırma süresi 8 saattir.

teraryum
  1. Teraryumlar Nasıl Sulanır?

Sulama işleminde doğal yağmur suyu etkisi yaratmak için fısfıslı bir şişe kullanmanız tavsiye edilir. Sulamada içme suyu ya da 3 gün bekletilmiş musluk suyu kullanabilirsiniz.

  1. Teraryum Akvaryumu Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Işığın verimli olarak kullanılabilmesi için dış fanusun temizliği yüksek önem taşır. Bu kısmın temizliğinde kimyasal kullanılmamalı, özel teraryum fırçaları yardımıyla camın ışık geçirgenliği maksimum düzeyde tutulmalıdır.

Sevdiklerinizi mutlu etmek için bakımı kolay, şık ve doğal bir hediye arıyorsanız ÇiçekSepeti’nin teraryum çeşitlerine göz atabilirsiniz. Her bütçeye uygun geniş ürün yelpazesinden seçtiğiniz ürünü kampanyalı fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir